İçeriğe geç

Macaristan Meclisi referandumların seçimlerle aynı gün yapılmasına izin veren değişikliği kabul etti

by 06/12/2021

Artık Macaristan’da genel, belediye veya Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yapılacağı gün referandum da yapmak mümkün olacak. Bununla birlikte parlamento, seçimler ile ilgili yasal yollara başvurmayı zorlaştıran ayrıntılı birçok kuralı da kabul etti.

Parlamento, muhalefetteki Parbeszed Partisi milletvekili Timea Szabo tarafından sunulan ve referandumların parlamento seçimleriyle aynı gün yapılmasına izin veren değişiklik önerisini oybirliğiyle kabul etti. 

Muhalefetteki milletvekillerinin sunduğu öneri esasen, hükümetten, referandum usulü kanunundaki, Parlamento Üyelerinin ve Avrupa Parlamento Üyelerinin, yerel yönetim temsilcilerinin ve belediye başkanlarının seçilmelerinden önceki ya da sonraki 41 gün içerisinde ulusal referandum yapılmasını yasaklayan kısımları kaldırmasını talep ediyor.

Değişiklik, hemen bir sonraki 2022 genel seçimleriyle aynı günde referandumların yapılmasını dahi sağlayacak.

Parlamento eski Jobbik Partisi, ardından Mi Hazank Partisi milletvekili ve şimdi bağımsız olan Janos Volner’in ilgili önerilerini kabul etti. Bunlar temel olarak parlamento seçimlerinin yapılacağı gün referandum yapma imkânı da sağlıyor. Ancak yasal yollara başvurmayı veya imza toplamayı zorlaştıran belirli birkaç teknik değişiklik içeriyorlar. Parlamento dışı aşırı sağcı Mi Hazánk’tan ayrılmasından bu yana karşıtları, bağımsız milletvekilinin sık sık açıkça hükümetin çıkarlarına hizmet eden yasa önerileri sunduğunu iddia ediyor.

Başka bazı önerilerin yanı sıra, muhalif politikacı şunları teklif etti:

Ulusal referandum prosedüründe eş zamanlı oylama yapılması durumunda başvuru ve itirazların karara bağlanması için süre beş günden üç güne indirilmelidir.

Anayasal şikâyette bulunma süresi 3 güne indirilmelidir.

Referandum sürecindeki bir diğer pratik değişikliğe göre örneğin, daha önce oy pusulasında sadece bir soru yer alabilirken, şimdi süreci başlatan kimse aynı ise hepsi tek bir kağıtta olabiliyor. Oy pusulasında geçerli oy yoksa veya seçmen her iki cevaba da oy vermişse, oy geçersiz sayılacak.

Değişiklikler, Fidesz hükümetinin parlamento seçim kampanyasını, daha önce Viktor Orbán yönetimi tarafından başlatılan tartışmalı ‘çocuk koruma’ referandumuyla birleştirmesine izin veriyor.

Kaynak: Hungary Today

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Dilara Gül Erbaş, Ecemgül Turgut, Ramazan Dursun, Yusuf İkbal Çelik tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: