İçeriğe geç

Brezilya Yüksek Mahkemesi Bolsonaro’nun Aşı Yorumlarına Soruşturma Açtı

by 14/12/2021

Brezilya Yüksek Mahkemesi, Covid-19 aşılarının AIDS’e yakalanma ihtimalini artırabileceğini iddia ettiği yorumlarla ilgili olarak Başkan Jair Bolsonaro hakkında soruşturma başlattı.

Ekim ayında gerçekleşen sosyal medya canlı yayını aracılığıyla yapılan bu yorumlar, sahte haber olma sebebiyle Facebook ve YouTube tarafından geçici olarak yasaklanmıştı.

Bolsonaro, aşıların etkileri konusunda toplumda sık sık şüphe uyandırdı.

Brezilya Başkanı, salgını ele alış biçimiyle ilgili ayrı bir soruşturmayla da karşı karşıya.

24 Ekim’deki canlı yayın sırasında Bolsonaro, raporların “Covid-19’a karşı tam aşılanmış kişilerde Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu’nun (AIDS) beklenenden çok daha hızlı gelişim gösterdiği” iddiasında bulundu. İddia, bilim insanları ve tıp uzmanları tarafından şiddetle reddedildi.

Aşı olmayı reddeden Balsonaro, tepkiler üzerine yorumlarını savunmaya devam etti ve sadece bir dergideki makaleden alıntı yaptığını iddia etti.

Cuma günü Yüksek Mahkeme Yargıcı Alexandre de Moraes, Bolsonaro’nun “sosyal ağlarda kitlesel haber yayma yöntemlerinin işleyiş metodunu kullandığına” karar verdi ve bunun daha fazla soruşturma yapılmasını gerektirdiğini ifade etti.

De Moraes, Brezilya başsavcısı Augusto Aras’a, Cumhurbaşkanı’nın yorumlarının, geniş çaplı sahte haber üretimi için soruşturulmakta olan bir grup destekçiyle bağlantılı olup olmadığını belirlemeye çalışması için talimat verdi.

Yerel medyada Nefret Ofisi olarak bilinen grup, pandemi boyunca yanlış bilgi yaydı ve eski bir ordu komutanı olan Bolsonaro’ya ülkeyi yönetmesi için sınırsız yetki verecek bir askeri darbe çağrısında bulundu.

Grupla ilgili soruşturmalarda, aralarında sağcı Brezilya İşçi Partisi’nin başkanı Roberto Jefferson’ın da bulunduğu Başkan’ın bazı müttefiklerinin tutuklandığı görüldü.

Bolsonaro, son aylarda ağır baskı altında kaldı ve popülaritesini azaltan bir dizi siyasi krizle karşılaştı.

Ekim ayında Brezilyalı senatörler, Covid-19 pandemisine verdiği yanıt nedeniyle suçlanması yönünde oy kullandı.

İnsanlığa karşı suçların da dahil olduğu ve Cumhurbaşkanı’na karşı suçlamada bulunulması çağrısı için oluşturulan rapor, Senato’daki özel bir soruşturma heyeti tarafından desteklendi.

Jair Bolsonaro “kesinlikle hiçbir şeyden suçlu olmadığını” iddia etti.

Covid-19’dan ölenlerin sayısı bakımından Brezilya, ABD’nin ardından ikinci sıraya yükseldi. 615.000’den fazla insan hayatını kaybetti ve 22,1 milyon insana virüs bulaştı, ancak gerçek sayıların çok daha yüksek olduğuna dair korkular var.

Mart ayında ölümler artarken Başkan, Brezilyalılara “sızlanmayı bırakmalarını” söyledi ve pandemi krizi nedeniyle sağlık sistemi sekteye uğrarken virüs tehdidini küçümsedi.

Kaynak: BBC

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Yağmur Bahadır, Berker Çelik, Ceyda Aygün ve Ayten Şimşek tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: