İçeriğe geç

Barbados bir cumhuriyete dönüştü ve Kraliçe ile yollarını ayırdı

by 15/12/2021

Barbados, resmî olarak Kraliçe II. Elizabeth’in devlet başkanlığı sıfatını kaldırdı ve dünyanın en yeni cumhuriyeti oldu.

Başkent Bridgetown’da gece düzenlenen bir törende Dame Sandra Mason cumhurbaşkanı olarak yemin etti.

Ülkenin bağımsızlığının 55. yıldönümüne denk gelen etkinliğe Galler Prensi ve Barbadoslu bir şarkıcı olan Rihanna da katıldı.

Prens Charles, törende yaptığı konuşmasında, Karayip Adası’nın maruz kaldığı “korkunç kölelik vahşeti”ni dile getirdi.

200 yılı aşkın süredir transatlantik köle ticareti için bir merkez olan ada üzerinde Britanya’nın yüzyıllardır süren nüfuzu sona erdi ve Barbados’ta yeni bir dönem başladı.

Resmi iktidar değişikliğini belirtmek için İngiliz monarşisine son bir selam verildi ve Kraliyet’in sembolü olan bayrak indirildi ve değiştirildi.

Törende onur konuğu olarak konuşan Prens Charles, anayasal statüdeki değişikliğe rağmen iki ülke arasındaki bağların devam edeceğini yineledi.

Bu anı yeni bir başlangıç olarak nitelendiren Prens Charles, yeni cumhurbaşkanı tarafından, seçkin bir nişan olan Barbados Özgürlük Nişanı ile ödüllendirildi.

Kraliçe, ülkenin geleceği için mutluluk, barış ve refah dileklerini iletti. Ulusun, kalbinde özel bir yer tuttuğunu söyledi.

2018’den beri adada genel vali konumunda bulunan 72 yaşındaki Dame Sandra Mason, geçen ay parlamentoda yapılan oylama sonrasında ülkenin cumhurbaşkanı seçilmişti. Böylece Dame Sandra Mason devlet başkanı olarak Kraliçe’nin yerini alacak.

Cumhurbaşkanlığı yemininden sonra Mason: “Barbados cumhuriyet gemisi ilk yolculuğuna çıktı. Umarız bu gemi önüne çıkan tüm fırtınaları atlatıp, ülkemizi ve vatandaşlarımızı güvenle kıyıya indirir” diyerek sözlerini noktaladı.

Barbados, cumhuriyet olma planını geçen yıl açıklamıştı; ancak ülke, İngiliz Milletler Topluluğu içerisinde kalmaya devam edecek.

Eskiden beri Britanya Commonwealth’i olarak bilinen Milletler Commonwealth’i, eski Britanya kolonilerinin ve şimdiki topraklarının yanı sıra Britanya ile tarihi bağları olmayan bazı ülkelerin de içinde olduğu gevşek bir birlik.

Birkaç saat süren törende, aralarında Başbakan Mia Motley’nin de bulunduğu önde gelen ulusal kişiler, yeni Cumhurbaşkanı’nın önünde Barbados’a bağlılık yemini etti.

Daha sonra pop yıldızı Rihanna’nın, Başkan Mason tarafından ulusal bir kahraman olarak seçileceği duyuruldu. Tam adı Robyn Rihanna Fenty olan sanatçı ve iş kadını, 2018 yılında kendi ülkesi tarafından elçi olarak seçilmişti.

Mottley, Rihanna’nın şarkılarından birine gönderme yaparak, “Bir elmas gibi parlamaya ve ulusunuzu onurlandırmaya devam edin” dedi.

Kaynak: BBC

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Şirin Çakır, Yusuf İkbal Çelik, Muhammet Enes Gündüz ve Seyfullah Tunç Şahingöz tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: