İçeriğe geç

Madencilik şirketleri Ekvador Anayasa Mahkemesi’nin kararından endişeli

by 24/12/2021

Ekvador Madenciler Odası, ülkenin en yüksek mahkemesinin korunan bir ormandaki çevresel izinleri iptal etmesi üzerine Ekvador’un madencilik sektörünün yasal belirsizlik tehdidi altında olduğunu iddia etti.

Anayasa Mahkemesi geçen hafta ülkenin kuzeyindeki Los Cedros ormanındaki Rio Magdalena projesinde ön arama yapmak için verilen bir çevre ruhsatını iptal etmişti.

Mahkeme, devlete ait madencilik şirketi Empresa Nacional Minera ve Kanadalı ortak Cornerstone tarafından geliştirilen bu projenin yerel halkın danışılma hakkını ve ormanların sahip olduğu korunma hakkını ihlal ettiğini belirtmişti.

Ekvador Madenciler Odası’nın açıklamasına göre ise mahkeme bu kararla yargılama yetkisini aştı.

Madenciler Odası, yaptığı açıklamada “Mahkeme, bu kararında devletin ruhsat sahibine vermiş olduğu hakları göz ardı etmiştir” dedi ve “bu kararın ardından oluşan hukuki güvensizlik, madencilik sektörü için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır’ ifadelerini kullandı.

Ekvador’un Amazon bölgesinde faaliyet halinde iki büyük altın ve bakır madeni bulunurken, diğer projeler yerel halkın muhalefeti tarafından durduruldu.

Muhafazakâr bir eski bankacı olan Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, yerel halkın danışılma haklarını kabul etmekle birlikte, yatırım çekmek amacıyla madencilik sektörüne daha fazla güvence sağlama sözü verdi.

Hükümet, bu yıl 1,6 milyar Dolar değerinde maden ihracatı bekliyor.

Los Cedros ormanı hektar başına yaklaşık 290 ağaç türü, binlerce böcek ve kapuçin maymunu, kara başlı örümcek maymunu ve uluyan maymun gibi birçoğu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan düzinelerce memeli türünü barındırıyor.

Kuzey Ekvador Madencilik, Çevresel ve Sosyal Gözlemevi sözcüsü Jose Cueva yerel basına verdiği demeçte, “karar, ormanların korunmasıyla ilgili olarak ülkenin tamamında önemli bir emsal teşkil ediyor” dedi.

“Ekvador’daki sorun, madencilik endüstrisinin yasaları kendi lehlerine değiştirmesi.”

Kaynak: Reuters

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Yağmur Bahadır, Muhammet Enes Gündüz, Elif Yüzbaşıoğlu ve Ömer Buğrahan Hıdıroğlu tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: