İçeriğe geç

Meksika’da Elektriğin Yeniden Devletleştirilmesine İlişkin Anayasa Değişikliği Muhalefet Destek Vermeyince Ertelendi

by 25/12/2021

İktidar partisinden üst düzey bir milletvekiline göre, Meksika’nın enerji reformu muhalefet partilerinin üyelerinin reforma destek vermemesi sebebiyle gelecek yıla ertelendi.

Anayasa Temsilciler Meclisi ve iktidar partisi Morena üyesi ve Anayasal Meseleler Komisyonu başkanı Juan Ramiro Robledo, milletvekillerinin başlangıçta bu yıl yapmayı umdukları oylamanın 2022’de gerçekleştirileceğini ve bunun onay için gereken üçte iki çoğunluğu elde etmeye çalışmak için kendilerine zaman tanıyacağını söyledi.

“Reformu gerçekleştirme kararı kat’i, kesinlikle değişmedi.” Robledo ”Bu, cumhurbaşkanının bir girişimi ve buna göre hareket etmeliyiz” şeklinde konuştu. Bunu bizi dinlemeye istekli olan diğer tüm milletvekilleriyle yapacağız. Birlikte ilerleme kaydettiğimiz ve Anayasa değişikliği önerisine ikna olan bazı milletvekilleri var. Ancak çoğunluk isteksiz. “

Cumhurbaşkanı Andres Manuel Lopez tarafından desteklenen anayasa reformu, elektrik piyasasının çoğunluğunun kontrolünü devlete ait elektrik şirketine verecek ve önceki hükümetin radikal reformunu tersine çevirerek özel sektörün piyasadaki rolünü kısıtlayacaktı. Bazı muhalefet partileri plana karşı çıksa da Meksika’yı geçen yüzyılda 70 seneden fazla yöneten parti olan PRI’nin liderlerinin konuyu tartışmaya açık olduklarını söylemeleri hükümete hızlı onay umudu vermişti.

Robledo, milletvekillerinin halka açık ilk beş forumu Tabasco, Veracruz, San Luis Potosi, Puebla ve Mexico City eyaletlerinde düzenlediğini söyledi. Ayrıca gelecek yıl Kongre’de bir açık parlamento düzenleme planları konusunda da ilerliyorlar. Temsilciler Meclisi’ndeki PRI lideri Rubén Moreira, Kasım ayında yaptığı açıklamada, teklifin oylanması için uzun bir tartışmanın ön koşul olacağını söyledi.

Robledo “Nelerden hoşlanmadıklarını ve hangilerinin onlar için aşılmaz olduğunu biliyoruz, örneğin sözleşmelerin iptali gibi, şirketlerin ekipmanlarının gerçekten kamulaştırılmayacağını iyi açıklamak gerekiyor” dedi. “Niyetimiz yalnızca Meclis’te bir iç tartışma yürütmek değil, bu tartışmayı Meclis’ten ülkenin tüm bölgelerine taşımak.”

PRI sözcüleri, oylamanın gelecek yaz yapılacak eyalet seçimlerinden sonraya ertelenmesi gerekmesi de dahil olmak üzere yorum yapmaları istendiğinde, Moreira’nın halka yaptığı önceki açıklamalara yönlendirdi. Başkanlık ofisiyse yorum talebine cevap vermedi.

Kaynak: Market Research Telecast

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Furkan Alim Göller, Emel Varsın ve Ceyda Aygün tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: