İçeriğe geç

Macaristan: Orban göç kanunu konusunda Avrupa Birliği Adalet Divanı’na kafa tuttu

by 28/12/2021

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, hükümetinin Avrupa Birliği (AB) kararına uymayacağını ve Göç Kanunu’ndaki tutumunu değiştirmeyeceğini açıkladı.

Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD), geçen ay verdiği kararda Macaristan’ın kabul ettiği, sığınmacılara yardım eden avukat ve aktivistleri cezalandıran Göç Kanunu’nu Avrupa Birliği yasalarına aykırı bulmuştu.

Ancak Başbakan Orban, ülkesinin kanunları değiştirme planının bulunmadığını açıkladı.

ABAD, Macaristan’ın kişi veya grupların göçmen ve sığınmacıların iltica başvurularına yardımcı olmasını suç haline getirerek AB yasalarına aykırı davrandığına karar vermişti.

Ülke, 2015 yılında çoğunluğu Suriye’deki iç savaştan kaçan sığınmacılardan oluşan bir milyon insanın Avrupa Birliği’ne girmeye çalıştığı sırada Sırbistan ve Hırvatistan sınırına dikenli tellerden oluşan bir bariyer dikmişti.

Orban hükümeti, Macaristan doğumlu ABD’li milyarder George Soros ve onunla bağlantılı bazı isimleri göçmenleri teşvik etmekle suçlamıştı. Bunun ardından 2018 yılında “Soros’u Durdur” yasaları ile kişilerin iltica başvurusuna yardımcı olmak suç haline getirildi.

Başbakan Orban, 2015’ten bu yana yaşanan “kitlesel göç” hareketleri karşısında AB kurallarının artık “demode” olduğunu söyledi.

Orban, “Gerçek şu ki göçmenleri sınırlarda durdurmamız gerekiyor” dedi ve “Bu sadece tek bir şekilde çözülebilir: Avrupa iltica kurallarını değiştirmek; ancak bu süreç henüz başlamadı bile” İfadelerini kullandı.

Macar lider ayrıca, AB’nin Macaristan demokratik reform sözü verene dek pandemi fonlarını askıya almasını da eleştirdi.

Orban, “Avrupa’nın birliği ve geleceği açısından bütün bu süreç en acımasız sabotajdır. AB’yi parçalayan da bu” dedi.

Kaynak: Irish Legal News

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Muhammet Enes Gündüz tarafından çevrilmiştir.

Bu haberi podcast olarak dinlemek için:

https://anchor.fm/serkan-kyba/embed/episodes/Macaristan-Orban-g-kanunu-konusunda-Avrupa-Birlii-Adalet-Divanna-kafa-tuttu-e1c7vki

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: