İçeriğe geç

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Tartışmalı Medya Kanununu Veto Etti

by 03/01/2022

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tartışmalı bir medya kuruluşu sahipliği kanununu veto etti. Eleştirilere göre bu kanun, hükümet karşıtı ABD’ye ait bir televizyon kanalını susturmayı amaçlıyordu.

Bu kanunla, Avrupa Ekonomik Alanı dışından gelen şirketlerin Polonyalı medya kuruluşlarını kontrol etmesinin önüne geçilecekti.

Kanun kabul edilmiş olsaydı, ABD merkezli Discovery grubu, haber ağı TVN24’teki hissesini satmak zorunda kalacaktı.

Yetkililer, yasanın düşman devletlerin etkisini sınırlamayı amaçladığını savundu. 

İktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS), yabancı şirketlerin Polonya medyası üzerinde uzun zamandır çok fazla güce sahip olduğunu ve bu ayın başından beri yasa tasarısını aceleyle meclisten geçirmeye çalıştıklarını söyledi. 

Ancak yasayı eleştirenler, bu hareketin Polonya’nın en çok izlenen haber kanalı ve muhabirlerinin muhafazakar hükümeti sık sık eleştirdiği bir ağ olan TVN24’e saldırmayı amaçladığını iddia ediyor. 

TVN24’ün ana şirketi olan TVN’nin, (Avrupalı olmayan firmaların Polonyalı medya şirketlerinin % 49’undan fazlasına sahip olma yasağından sıyrılabilmek adına) Hollanda merkezli bir şirket aracılığıyla Discovery bünyesinde olduğu biliniyor. 

PiS tarafından güçlü bir şekilde desteklenen Başkan Duda; hükümetin, ülkeyi Rusya gibi potansiyel düşmanlardan koruma girişimini takdir ettiğini ancak tasarının mülkiyet hakları konusunda önemli endişeleri gündeme getirdiğini ifade etti.

Yasanın, mevcut iş düzenlemeleri ve yatırım anlaşmalarına geriye dönük uygulanamayacağını da sözlerine ekledi.

Duda, “Tasarı ve değişiklikler halihazırda piyasada bulunan işletmeleri ilgilendiriyor” dedi. “Bir de medya çoğulculuğu, ifade özgürlüğü meselesi var. Kararımı alırken bu unsuru ciddi olarak dikkate aldım” şeklinde konuştu. 

Binlerce Polonyalı bu ayın başlarında Varşova’daki cumhurbaşkanlığı sarayının önünde yasayı protesto etmiş, kalabalığın çoğu AB bayrakları sallamış ve TVN24 logosuyla süslenmiş tabelalar taşımıştı.

Muhalefetteki Sivil Platform Partisi’ne liderlik eden Avrupa Konseyi eski Başkanı Donald Tusk, Duda’nın kararını “baskının işe yaradığının” kanıtı olarak nitelendirdi.

Varşova’daki ABD’li baş diplomat Chargé d’affaires Bix Aliu, paylaştığı tweet ile Bay Duda’ya liderliği, ortak demokratik değerlere olan bağlılığı ve Polonya’daki yatırım ortamını koruduğu için teşekkürlerini iletti.

Bay Aliu, “Müttefikler birlikte daha güçlü” dedi.

Bu ayın başlarında ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, hükümeti “yabancı yatırımcıların, mülkiyet haklarına ve Polonya’daki sözleşmelerin kutsallığına olan güvenini zayıflatabilecek” bir yasa çıkarmadan önce dikkatlice düşünmeye çağırmıştı.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova da bloğun AB yasalarına uymayan herhangi bir yasaya karşı harekete geçeceği uyarısında bulunmuştu. 

Kaynak: BBC

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Işıl Gizem Demirtaş, Ece Dilara Bağrıaçık, Emel Varsın, Yağmur Bahadır, Ecemgül Turgut ve Seyfullah Tunç Şahingöz tarafından çevrilmiştir.

Bu haberi podcast olarak dinlemek için:

https://anchor.fm/serkan-kyba/embed/episodes/Polonya-Cumhurbakan-Andrzej-Duda-Tartlmal-Medya-Kanununu-Veto-Etti-e1chlns

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: