İçeriğe geç

Romanya Anayasa Mahkemesi Avrupa hukukunun üstünlüğünü reddetti

by 05/01/2022

Romanya Anayasa Mahkemesi, Lüksemburg merkezli Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın (ABAD) vereceği kararların ülke anayasasında bir değişiklik yapılmadan uygulanamayacağına hükmetti.

Bu durum, fiili olarak Romanya’nın, daha önce Polonya’nın yaptığı gibi, Avrupa hukukunun ulusal hukuk üzerindeki önceliğini sorguladığı anlamına geliyor.

ABAD, bazı durumlarda, Avrupa Birliği’nin finansal çıkarlarına zarar veren yolsuzluk ve diğer suçlara ilişkin konularda düzenli şekilde cezasızlığa yol açan kararlar vermesi halinde ülkenin Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararların Romanya mahkemeleri tarafından görmezden gelinmesi gerektiğine karar vermişti.

Romanya Anayasa Mahkemesi, Avrupa Adalet Divanı’nın bu kararının Anayasa değiştirilmeden ülkede uygulanamayacağına karar vererek duruma tepki gösterdi.

Bu karışıklık; birçok eski bakan ve milletvekilini KDV dolandırıcılığı ve Avrupa fonlarının yönetiminde yapılan yolsuzluktan mahkûm eden, Romanya’nın en yüksek mahkemesince açılmış bir davayla ilgili. Anayasa Mahkemesi’nin mahkûmiyetleri usûli gerekçelerle bozması nedeniyle davanın ertelenmesi ve zamanaşımı süresinin aşılması muhtemel görünüyor.

Romanya, 2007 yılında AB’ye katıldığından bu yana, yolsuzluk ve organize suçla mücadeledeki hedeflerine zamanında ulaşamadığı için Avrupa Komisyonu’nun hedefinde.

Ülke, başta ulusal yolsuzlukla mücadele birimi sayesinde ilerleme kaydederken muhalif eleştirmenlere göre ise son yıllarda durum durgunlaşıyor.

O zamanki sosyal demokrat hükümet tarafından yargı bünyesinde işlenen suçları soruşturmak amacıyla kurulan ve 2018 yılında hakim ve savcıları soruşturma yetkisi de verilen Yargıda İşlenen Suçların Soruşturulması Bölümü’nün (SIIJ) varlığı, durgunlaşmanın nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Avrupa Komisyonu uzun zamandır SIIJ’nin lağvedilmesi çağrısında bulunuyor.

Kaynak: Brussels Times

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Kübra Nur Bölür, Ömer Buğrahan Hıdıroğlu, Elif Ceren Altın, Muhammet Enes Gündüz ve Furkan Alim Göller tarafından çevrilmiştir.

Bu haberi podcast olarak dinlemek için:

https://anchor.fm/serkan-kyba/embed/episodes/Romanya-Anayasa-Mahkemesi-Avrupa-hukukunun-stnln-reddetti-e1chltp

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: