İçeriğe geç

Almanya Adalet Bakanı: “Hastaların Adil Öncelik Sırasına Konulmasına İlişkin Yasa Taslağı Yakında Hazır Olacak”

by 07/01/2022

Adalet Bakanı Marco Buschmann, Federal Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda Alman hükümetinin, kapasitesi dolmuş hastanelerin kimin tedavi alacağına karar vermek zorunda kalması durumunda engeli ve önceden mevcut koşulları olan kişileri korumaya yönelik yasa tasarısı sunacağını söyledi.

Mahkeme, engellilerin ayrımcılığa tabi tutulamayacağını öngören Anayasa maddesinin, hastanelerin hastaları öncelik sırasına koymak zorunda kalması halinde engellilere adil davranılmasını sağlayacak idarî düzenlemelerin olmaması nedeniyle ihlal edildiğine karar vermişti.

Karar, milletvekillerinin savunmasız insanları korumak amacıyla yasal olarak bağlayıcı kriterler belirlemek için “gecikmeksizin” hareket etmeleri gerektiğini söylemekle birlikte, bunun nasıl yapılması gerektiğini belirtmemişti.

Karlsruhe’deki mahkemeye, koronavirüs pandemisinin hastanelerin sınırlarını zorlaması nedeniyle engeli ve önceden mevcut koşulları olan dokuz kişi şikayette bulundu.

Şikayetçiler, ağır hastalık veya COVID-19’dan ölme risklerinin daha yüksek olduğuna dikkat çekti. İstatiksel olarak hayatta kalma ihtimallerinin düşük olması nedeniyle, yoğun bakım yataklarında önceliğe sahip olmayacaklarından korkuyorlar. 

DIVI (Deutschen Interdisziplinären Vereinigung für Intensiv) Acil Tıp Derneği de dahil olmak üzere Alman sağlık kuruluşlarından alınan yönergeler, hastanın kırılganlığını ve mevcut hastalıklarını dikkate alarak hayatta kalma olasılığını öncelik sırasına koymak için ana kriter olarak belirledi. 

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach kararı memnuniyetle karşıladı.

Bakan Lauterbach, Twitter üzerinden ”Özellikle öncelik sırası söz konusu olduğunda, engellilerin herkesten daha fazla devlet korumasına ihtiyacı var” açıklamasında bulundu. “Ama şimdi bu durum, etkili koruyucu önlemler ve aşılar yoluyla bir önceliklendirme durumunu önlemekle ilgili” diye ekledi. 

Alman Hasta Koruma Vakfı müdürü Eugen Brysch, Rheinische Post gazetesine kararın geciktiğini söyledi.

Şansölye Olaf Scholz’un Sosyal Demokratlarının meclis grup başkan yardımcısı Dagmar Schmidt, geçen yıl konuyla ilgili tartışmalar yapıldığını ifade etti. Ayrıca, Mahkeme’nin “açık yetkisi” sayesinde hızlı bir şekilde hareket etmesinin mümkün olması gerektiğini söyledi.

Almanya, omikron varyantı hızlıca yayıldığı için beşinci bir koronavirüs enfeksiyonu dalgasına hazırlanıyor.

Robert Koch Enstitüsü (RKE) Salı günü 3.218 yeni omikron vakası bildirdi. Bu sayı, önceki güne göre %45 daha fazla ve toplam rakamı 10.443’e çıkardı.

Genel olarak, Almanya Salı günü 21.080 yeni koronavirüs vakası bildirdi. Böylelikle toplam vaka sayısı 7,026.369 oldu.

RKE’ye göre, Salı günü yetişkin yoğun bakım yataklarının %19’u COVID-19 hastaları tarafından dolduruldu.

Kaynak: Reuters

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Işıl Gizem Demirtaş, Dilara Gül Erbaş ve Büşra Takmaklı tarafından çevrilmiştir.

Bu haberi podcast olarak dinlemek için:

https://anchor.fm/serkan-kyba/embed/episodes/Almanya-Adalet-Bakan-Hastalarn-Adil-ncelik-Srasna-Konulmasna-likin-Yasa-Tasla-Yaknda-Hazr-Olacak-e1ckkjs

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: