İçeriğe geç

ABD Başkanı Biden, Ateşli Konuşmasında Seçim Yasası Değişikliği İçin Bastırdı

by 14/01/2022

ABD Başkanı Joe Biden, ülkenin seçim yasalarını gözden geçirmek istediği için Senato kurallarında tarihi bir değişiklik yapılması çağrısında bulundu.

Coşkulu konuşmasında Başkan, oy reformlarının muhalefetteki Cumhuriyetçilerin desteği olmadan geçirilmesine olanak sağlayacak değişiklikleri desteklediğini söyledi.

Partisinden iki senatörün Biden’ın planlarına şüpheyle yaklaşması bunları engelliyor; üstelik hiçbir Cumhuriyetçi senatör de planların arkasında durmadı.

Şu anda, Senato’daki çoğu yasayı geçirmek için %60’lık bir çoğunluğa ihtiyaç duyuluyor.

Kongre’nin üst meclisi iki parti arasında 50-50 bölündüğünden, Biden’ın kapsamlı seçim yasalarının, bu kuralda bir değişiklik olmadıkça geçmeyeceği neredeyse kesin.

Analistler, Senato’daki her Demokrat’ın desteğinin yanı sıra başkan yardımcısının eşitliği bozan oyunu gerektireceği için böyle bir değişikliğin olası olmadığını söylüyor.

Oy Kullanma Özgürlüğü Yasası ve John Lewis Oy Haklarının Geliştirilmesi Yasası tasarıları geçen yıl Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nden geçmişti.

Oy Kullanma Özgürlüğü Yasası, eyaletler bazında mevcut farklılaşan oy kurallarına karşıt olarak, ülke çapında, standardize edilmiş oylama kuralları getirecek. Bu arada John Lewis Yasası da bazı eyaletlerin, seçim düzenlemelerinde yapacakları herhangi bir değişiklik için hükümetten izin almasını gerektirecek.

Başkan, Georgia’da yaptığı bir konuşmada “Demokrasimizi korumak adına, bir senatör azınlığının oy haklarına ilişkin değişikliği engellemesini önlemek için Senato kuralları ne şekilde değiştirilmesi gerekiyorsa, o şekilde değiştirilmelerini destekliyorum” dedi.

Biden, kürsüye yumruğunu vurarak, “Son iki aydır Kongre üyeleri ile bu sessiz konuşmaları yapıyorum. Sessiz kalmaktan bıktım” ifadelerini kullandı.

Başkan Biden, filibuster olarak da bilinen 60 oy kuralının, Senatoyu “eski benliğinin bir iskeleti” haline getirdiğini ekleyerek, yasayı geçirmeye yönelik baskının “Amerikan ruhu için bir savaş” olduğunu söyledi.

Senato tarihinin büyük bir bölümünde muhaliflerin yasaları engellemesine izin veren sınırsız tartışmaya izin verildi. Destekleyenler, bunun hükümet gücünü kontrol etmek olduğunu ve iktidardakileri uzlaşma arayışına zorladığını söylüyor.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, üçte iki çoğunluğun tartışmayı sona erdirmesine izin verecek kurallar kabul edildi, ancak bu nadiren kullanıldı ve 1970’lerde 60 oy kuralına indirildi.

Bu yılki ara seçimlere ilişkin tahminler, Demokratlar arasında bir telaş duygusu uyandırdı. Siyasi analistler partinin Kongre’nin kontrolünü kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor. Ayrıca oylama reformu savunucuları, Beyaz Saray’ın daha erken harekete geçmemesine ilişkin hayal kırıklıklarını dile getirdi.

Biden, “Senato’da yıllarca hizmet etmekten onur duyan bir kurum görevlisi” olduğunu söyledi, ancak “demokrasimize yönelik tehdidin çok ciddi olduğunu” ve kural değişikliklerinin gerekli olduğunu hissettiğini savundu.

Ancak 2019’da Biden, Demokrat arkadaşlarının bu kuralı sık sık Cumhuriyetçilerin yasalarını engellemek için kullandıklarına dikkat çekerek, filibuster’ı (kürsüyü, karar alım sürecini engellemek için kullanan kimse) ortadan kaldırmanın “çok tehlikeli” olacağı konusunda uyarmıştı. 2005 yılında Biden, filibuster’ı ortadan kaldırmaya yönelik herhangi bir girişimin “gücün kibrinin bir örneği” olduğunu söylemişti.

Eski Başkan Donald Trump, Cumhuriyetçi dostları Senato’yu kontrol edince filibuster’ın ıskartaya çıkarılması çağrısında bulundu, ancak o zamanki Senato Çoğunluk lideri Mitch McConnell, Capitol Hill’de anıldığı şekliyle “nükleer seçenek“e gitmeyi reddetti.

Cumhuriyetçiler, Biden’ın oy kullanma yasasının yerel seçimlere şüpheli ulusal standartlar getireceğini savundu.

Başkanın konuşmasının ardından konuşan Cumhuriyetçi Senatör Mike Capo, iki tasarının da “partizan, siyasi güç gaspı” olduğunu söyledi ve değişen Senato kurallarına muhalefetini dile getirdi.

Senatodaki Demokratlar, filibuster’ları önümüzdeki hafta Senato’dan atmaya yönelik bir müzakere yapmayı planlıyor

Ama iki merkeziyetçi demokrat, Joe Manchin ve Kyrsten Sinema, bu eyleme eşlik etmeyeceklerini bildirdi.

İçlerinde Arizonalı Mark Kelly, Montanalı Jon Tester ve Delawarelı Chris Coons’un da olduğu Senato’daki diğer demokratlar ise kararsız olduklarını söyledi.

Cumhuriyetçiler tarafından yönetilen eyaletlerce, 2020 seçimlerinden bu yana erişim ve doğrulama konusunda kısıtlamalar getirildi. Bu eyaletler, çok az somut delil olmasına rağmen yaygın bir seçmen sahtekarlığı olduğunu iddia ediyor.

Kaynak: CNN

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Perihan Elif Yüzbaşıoğlu, Berker Çelik, Büşra Takmaklı, Doğukan Aktaş ve Muhammet Enes Gündüz tarafından çevrilmiştir.

Bu haberi podcast olarak dinlemek için:

https://anchor.fm/serkan-kyba/embed/episodes/ABD-Bakan-Biden–Ateli-Konumasnda-Seim-Yasas-Deiiklii-in-Bastrd-e1culrt

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: