İçeriğe geç

Macaristan’da Anayasa Mahkemesi “Çocukların Korunmasına” İlişkin Tartışmalı Referandumun Yapılmasına Karar Verdi

by 24/01/2022

Macaristan’da Anayasa Mahkemesi, Parlamento’nun referandum çağrısı kararını oybirliğiyle onaylayarak dayanaktan yoksun olarak nitelediği iptal dilekçelerini reddetti.

Parlamento 30 Kasım’da dört sorudan oluşan bir referandum çağrısında bulunmuştu. Anayasa Mahkemesi’nin referandumu onaylaması, referandumun önündeki tüm engellerin kaldırıldığı anlamına geliyor. Referandum, Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek bir tarihte Parlamento seçimleriyle birlikte yapılabilir. Cumhurbaşkanı Áder’in referandum tarihini belirlemek için 15 günü var ve referandumun 70 ila 90 gün içerisinde yapılması gerekiyor.

Referandumda sorulacak dört soru şu şekilde:

·         Devlet okullarında ebeveyn izni olmadan çocuklara cinsel yönelim öğretimini destekliyor musunuz?

·         Çocuklar için cinsiyet değiştirme terapisinin teşvik edilmesini destekliyor musunuz?

·         Çocukların gelişimlerini etkileyebilecek cinsel içerikli medya içeriğine denetimsiz şekilde maruz kalmasını destekliyor musunuz?

·         Cinsiyet değişimine ilişkin medya içeriklerinin reşit olmayanlara gösterilmesini destekliyor musunuz?

 Sorulması planlanan beşinci soru şu şekildeydi: Reşit olmayanlar için dönüşüm tedavisini destekliyor musunuz?

Bu soru, Kúria (Macaristan Yüksek Mahkemesi) tarafından iptal edilmişti. Anayasa Mahkemesi, hükümetin başvurusu üzerine Aralık ayında bu kararı bozmasına rağmen, hükümet soruyu yeniden gündeme getirmek istemedi. Noel öncesinde düzenlenen kabine toplantısında Başbakan Viktor Orban dört sorudan da memnun olduğunu söylemişti.

İktidardaki Fidesz Partisi yanlısı Hukuki Analiz ve Araştırma Enstitüsü Alapjogokért Központ, konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı: “Macar vatandaşları, çocuklarının cinsel eğitimi, cinsiyet değiştirme ameliyatının teşvik edilmesi ve bu tür müdahaleleri gösteren medya içeriği gibi kendi yaşamlarını veya çocuklarının yaşamlarını doğrudan etkileyen konularda kararlar alabilir.” Ardından “Batılı siyasi elitler, halka sormadan cinsel kimlik ideolojisi denilen çılgınlığı resmi politika olarak benimsedi” diye ekledi.

Muhalefetin başbakan adayı Péter Márki-Zay, referandum sorularını “aptalca” olarak nitelendirdi.

Macaristan Parlamentosu geçen Haziran ayında çocukları “LGBTQ propagandasından” korumayı amaçlayan çocuk koruma yasasında değişiklik yapmıştı. Tedbir, Venedik Komisyonu tarafından uluslararası insan hakları normlarıyla bağdaşmadığı için kınanmıştı.

Kaynak: Hungary Today

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Dilara Gül Erbaş, Ramazan Dursun ve Kübra Nur Bölür tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: