İçeriğe geç

Endonezya’nın başkenti değişiyor: milletvekillerinin onaylamasının ardından yeni başkentin Nusantara olacağı açıklandı

by 03/02/2022

32.5 milyar dolarlık iddialı proje Endonezya’nın aşırı kalabalık, kirli ve batmakta olan başkenti Cakarta’yı Borneo’daki seyrek nüfuslu ormanlık alana taşıyacak.

Endonezya parlamentosu, ülkenin başkentini Cakarta’dan Borneo adasındaki ormanlık alana taşıyacak kanunu kabul etti.

Devletin yeni başkentiyle ilgili kanun, Devlet Başkanı Joko Widodo’nun 32.5 milyar dolarlık iddialı mega projesine yasal bir çerçeve sunuyor ve projenin nasıl finanse edileceğini ve yönetileceğini belirtiyor.

Yeni şehrin adını devlet başkanı seçti. Nusantara, Cava dilinde Endonezya takımadaları için kullanılan bir isim.

Kanunun parlamentoda kabul edilmesinin ardından Planlama Bakanı Suharso Monoarfa, “yeni başkentin merkezî bir işlevi var ve milletin kimliği için bir sembol, aynı zamanda ekonomik ağırlığın da yeni merkezi” şeklinde konuştu.

“Süper merkez”

Hükûmetin başkenti, kronik trafikten, sellerden ve kirlilikten muzdarip ve yeraltı suyunun aşırı kullanımı nedeniyle batmakta olan Cakarta’dan başka yere taşıma planı daha önce de birçok devlet başkanı tarafından dillendirilmiş ancak hiçbiri bu kadar ileri gitmemişti.

Genel olarak Jokowi olarak anılan devlet başkanı, planı ilk olarak 2019’da duyurmuştu, ancak COVID-19 salgını nedeniyle ilerleme ertelenmişti.

Hükûmet yeni başkenti, eczacılık, sağlık ve teknoloji sektörlerini destekleyecek ve ülkenin en yoğun nüfuslu bölgesi olan Cava Adası’nın da ötesinde sürdürülebilir büyümeyi teşvik edecek düşük karbonlu bir “süper merkez” olarak öngörüyor.

Bugün yaklaşık 270 milyon kişinin yaşadığı Endonezya’da nüfusun %54’ü Cava’da bulunuyor.

Cakarta’nın 2000 km kuzeydoğusundaki yeni başkentin yerleşkesi, Borneo’daki Kalimantan Bölgesi’nde 900 bin kişinin yaşadığı Kuzey Penjam Paser ile Kutai Kartanegara arasında uzanacak. Şehir, 17 bin adadan oluşan geniş takımadayı düzenli şekilde vuran doğal afetlerden en az etkilenecek yerlerden biri olan Endonezya’nın merkezinde konumlanacak.

Hükûmet, planlanan şehir için 180 bin hektarlık bir arazi ayırdı ve Jokowi de daha önce, idarî merkezin taşınmasının 10 yılı bulabileceğini söylemişti. Devlet, 32.5 milyar doların %19’unu finanse edecek, geri kalan kısımsa kamu-özel sektör ortaklığıyla ve özel yatırımlarla karşılanacak.

Fiyata, yeni hükûmet binaları ve yaklaşık 1.5 milyon memur için yapılacak evler dahil.

Ancak projeyi eleştirenler, planla ilgili olarak halka çok az danışıldığını söylüyor. Çevrecilerse projenin, orangutanlara, malaya ayılarına ve uzun burunlu maymunlara ev sahipliği yapan ormanlardaki yıkımı hızlandırmasından ve kömür madenleri ve hurma yapı (palm oil) endüstrisi nedeniyle zaten yükselişte olan kirliliği daha da artıracağından korkuyor.

Kanuna ilişkin özel komitenin başkan yardımcısı Saan Mustofa’ya göre, Brezilya ve daha da yakın bir örnek olarak Myanmar gibi ülkelerde yeni başkent yaratma örneklerini izleyen Nusantara, konumu bir bakanla eşdüzeyde olacak bir yüksek idareci tarafından yönetilecek.

Bu makam için şimdiye kadar düşünülenler arasında araştırma ve teknoloji eski bakanı Bambang Brodjonegoro ve Cakarta’nın eski yöneticisi, daha çok Ahok olarak bilinen, Basuki Tjahaja Purnama bulunuyor.

Kaynak: Al Jazeera

Bu haberi podcast olarak dinlemek için:

https://anchor.fm/serkan-kyba/embed/episodes/Endonezyann-bakenti-deiiyor-milletvekillerinin-onaylamasnn-ardndan-yeni-bakentin-Nusantara-olaca-akland-e1ds3p0

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: