İçeriğe geç

ABD Yüksek Mahkemesi, Biden’ın iklim planını suya düşürebilecek davayı görmeye başladı

by 02/03/2022

Yüksek Mahkeme, Başkan Joe Biden’ın iklim planını altüst etme potansiyeli taşıyan son on yıldaki en önemli çevre davasında gerekçeleri dinledi.

Konu, Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) Temiz Hava Kanunu çerçevesinde enerji santrallerinin salımlarını sınırlama yetkisi.

6’ya 3 muhafazakârların hakimiyetinde bulunan mahkeme, EPA’nın geniş düzenlemeler yayınlama yetkisi konusunda şüpheci göründü.

Ancak yargıçların bu davada ne şekilde karar vereceği hâlâ belirsizliğini sürdürüyor.

Yargıçların önünde, başını kömür üreticisi Batı Virjinya’nın çektiği ve ülkenin en büyük kömür şirketlerinden bazılarının da destek verdiği, çoğunluğu Cumhuriyetçilerin elindeki 19 eyaletten gelen ve EPA’nın yetkilerine itiraz eden bir temyiz davası var.

EPA’nın yetkilerini kısıtlayan bir karar, Biden yönetiminin, ülkenin seragazı salımını 2030’da yarıya indirme planını sekteye uğratabilir.

Bu yönde bir karar, çevrenin de ötesinde, tüketicilerin korunması, işyeri güvenliği ve kamu sağlığı gibi düzenleme çabalarına ilişkin sonuçlar doğurabilir.

Davanın ilginç bir yanı da var: mahkeme, henüz yürürlüğe girmemiş bir federal düzenlemeye ilişkin temyiz başvurusunu kabul etti. Şu anda enerji santrallerinin karbon salımına ilişkin çıkarılmış bir EPA düzenlemesi bulunmuyor.

Mahkeme, Biden’ın iklim planını suya düşürebilir

Mahkemede EPA’yı temsil eden ABD Başsavcısı Elizabeth Prelogar, şu nedenle davanın düşürülmesi gerektiğini iddia etti: çünkü şu anda yürürlükte bir düzenleme yok ve şikayetçilere bir “zarar” verilmemiş durumda.

Ancak Yüksek Mahkeme yargıçları bu gerekçeye ikna olmuş görünmedi.

Başyargıç John Roberts, cevaben “sırf düzenleme olmaması, zararın oluşmadığı anlamına gelmez” diye konuştu.

Prelogar, idarenin yeni bir düzenleme üzerinde çalıştığını ve mahkemenin bunu daha sonra inceleyebileceğini ifade etti.

Yapılan oturumdaki konuşmaların çoğu oldukça teknik konulara ilişkin olmakla birlikte bazı sorular, EPA’nın ulusal politikalar belirleme yetkisi olması konusunda yargıçların şüphelerini ortaya çıkardı.

Özellikle muhafazakar yargıç Samuel Alito’nun soruları, EPA’ya geniş yetkiler tanınmasının “ciddi sorun” yaratacağına işaret etti. Mahkeme içtihadına göre bu, Kongre’nin açıkça yetkilendirmesini gerektiriyor.

Ayrıca yargıç Alito, EPA’nın yetkilerinin genişliğini de eleştirdi. Prelogar’a “EPA’nın mevcut enerji santrallerine dayatabileceği iddia edilen sistemin benzerini ailelerin yaşadığı evlere de dayatamayacağına dair bir gerekçesi” olup olmadığını sordu.

Oturum, küresel ısınma tehlikesine ilişkin bir iklim uzmanları kurulu tarafından hazırlanan 3675 sayfalık Birleşmiş Milletler raporunun yayınlanmasından birkaç saat sonra yapıldı.

195 ülke hükûmeti tarafından kabul edilen rapor, küresel ısınmanın çoğu sonucunun artık “geri döndürülemez” olduğuna işaret ediyor.

Kaynak: BBC

Bu haberi podcast olarak dinlemek isterseniz:

https://anchor.fm/serkan-kyba/embed/episodes/ABD-Yksek-Mahkemesi–Bidenn-iklim-plann-suya-drebilecek-davay-grmeye-balad-e1f4a9v

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: