İçeriğe geç

İHAM’ın Q ve R v. Slovenya kararının çevirisi: “COVID-19 pandemisi makul sürede yargılama yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz, koruyucu aile davasında çocuğun menfaatinin dikkate alınmaması, 6. maddenin ihlalidir.”

by 22/03/2022

İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi (İHAM/Mahkemesi), 8 Şubat 2022 tarihli Q ve R v. Slovenya kararında ebeveyn bakımından yoksun torunlarına ilişkin koruyucu aile izni talebine ilişkin davanın uzun sürmesi ve yerel mahkemelerin başvurucuların torunlarının doğrudan ya da özel bir vasi aracılığıyla görüşlerinin alınmadığı ile ilgili davada adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir.

Mahkeme, bu kararında COVID-19 pandemisinin duruşmalara etkisini de incelemiş ve pandeminin yerel mahkemeleri etkilediği anlaşılır olmakla birlikte, koruyucu aile davasında çocuğun menfaati gereği davanın acil olarak görülmesi gerektiğine, pandeminin devletin makul sürede yargılama yükümlülüğünü ortadan kaldırmayacağına karar vermiştir.

İngilizce yazılan kararın tamamını buradan okuyabilirsiniz. Kararın tamamının çevirisi av. Zeynep Cemre Demirtaş tarafından yapılmıştır.

Q ve R v. Slovenya, Başvuru no. 19938/20, Karar tarihi: 08.02.2022

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: