İçeriğe geç

Kazakistan Başkanı Tokayev’den Kendi Yetkilerini Sınırlayan Anayasa Değişikliği Teklifi

by 25/03/2022

Ülkenin “süper başkanlık” yönetiminden, güçlü parlamentolu bir başkanlık sistemine geçmesi gerektiğini söyleyen Kazakistan Başkanı Kassym-Jomart Tokayev, kendi yetkilerini sınırlandıracak bir anayasa değişikliği önerdi.

Tokayev, petrol zengini ülkeyi otuz yıl yönettikten sonra istifa eden ancak yakın zamana kadar geniş kitleleri elinde bulunduran bir önceki Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in desteği ile 2019’da cumhurbaşkanı seçilmişti.

Nazarbayev, Ocak ayı başlarındaki şiddetli karışıklıklar sırasında ve sonrasında Güvenlik Konseyi Başkanı ve iktidar partisinin lideri olarak sahip olduğu yetkilerinden vazgeçti ve o zamandan beri yakınları da hükümetteki ve devlet şirketlerindeki bir dizi önemli pozisyonu kaybetti.

Yerel basında çıkan haberlere göre geçen hafta yetkililer, Nazarbayev’in yeğenlerinden birini zimmete para geçirme soruşturmasıyla ilgili olarak gözaltına aldı. Bu hafta da Nazarbayev’in ailesiyle bağlantılı bir işinsanı gözaltına alındı.

Orta Asya ulusunun parlamentosuna hitap eden Tokayev, Nazarbayev’in iktidardaki hakimiyetini pekiştirmesine yardımcı olmak amacıyla yapılan bazı yasal değişikliklerin geri alınmasını önerdi. Özellikle, parlamenter seçim sisteminin değiştirilmesi ve Anayasa Mahkemesi’nin yeniden kurulması için çağrıda bulundu.

Tokayev aynı zamanda, 1990’larda başka bölgelere dahil edilmiş üç şehri tekrar ayırıp, iktidar partisini hükümetten uzaklaştırıp doğrudan ya da dolaylı yollarla başkan tarafından atanan milletvekillerinin sayısını da azaltmak istediğini belirtti.

Önerilen reformlardan bir diğeri ise yeni bir siyasi partinin kurulmasını kolaylaştırarak, parti kurmak için gereken kişi sayısını 20.000’den 5.000’e indiriyor.

Kaynak: U.S. News

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Melisa Sertoğlu, Hatice Eda Şeker, Hatice Berfin Sünbül, Hazal Gültekin ve Kamer Korkmaz tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: