İçeriğe geç

Ketanji Brown Jackson, ABD Yüksek Mahkemesine atandığı taktirde tarafsız bir yargıç olacağına yemin etti

by 01/04/2022

Yargıç Ketanji Brown Jackson, dört günlük onay duruşmalarının ilkinde Senato Yargı Komitesine, Yüksek Mahkemeye atandığı takdirde Anayasa’yı ve Amerikan demokrasisini savunmak için çalışacağını söyledi.

Jackson, “Yaklaşık on yıldır yargıçlık yapıyorum, bu sorumluluğu ve bağımsız olma görevimi çok ciddiye alıyorum” dedi. “Davalara tarafsız bir duruşla karar veriyorum. Gerçekleri değerlendiriyorum ve yargı yeminime uygun olarak, benden önceki davanın gerçeklerini korku ve ayrıcalık olmadan yorumluyor ve uyguluyorum.”

Komite Başkanı Richard J. Durbin (Democrat – Illinois), Komite’nin Jackson’ın adaylığını değerlendirmeye başlamasını “Amerika için gururlu bir gün” şeklinde değerlendirdi. Biden, 233 yıllık Yüksek Mahkeme tarihinde ilk kez siyahî bir kadını Yüksek Mahkemede görevlendirme vaadini yerine getirmek istiyor.

Oturum sabah 11’de başladı ve Jackson, komitedeki 22 Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörün yaklaşık 4 saat süren açılış konuşmaları boyunca oradaydı.

Durbin, Demokratların görüşünü belirterek, Jackson’ın “geçmişten beri süregelen mükemmellik ve dürüstlüğü” ile birlikte “hukukun üstünlüğüne olan bağlılığını” övdü. Cumhuriyetçiler Jackson’a yargı felsefesi hakkında baskı yapacaklarını söyledi ancak Demokratların ve liberal grupların Başkan Donald Trump’ın yargıç adaylarına nasıl davrandıklarından da şikâyet etti.

İşte Bilmeniz Gerekenler

Salı ve Çarşamba günleri kurul üyeleri Jackson’ın ifadesini alacaklar. Perşembe günü dışarıdaki tanıklar tarafından ifadeleri sahnelenecek.* Senatör John Cornyn (Texas), Jackson’a “samimi bir görüşme” umduğunu ifade etti.

Demokratlar Jackson’ın adaylığının tarihi niteliğini vurguluyor. Senatör Richard Blumenthal (Connecticut) “Açık konuşmak gerekirse, siyahi bir kadının ABD Yüksek Mahkemesine atanması yıllar önce olmalıydı” dedi

Mahkemeye aday gösterilen ilk siyahi kadın olmasının dışında Jackson, kamu savunucusu olarak hizmet etmek de dahil, daha az yaygın başka deneyimler de getiriyor. Senatör Dianne Feinstein (Kaliforniyalı Demokrat) bu hizmetleri çok anlamlı ve önemli olarak nitelendirdi.

Senatör Mike Lee (Utah), Jackson’ın duruşmalarının tonu ile Yargıç Brett M. Kavanaugh için yapılanlar arasında bir karşıtlık oluşturmaya çalışan Cumhuriyetçiler arasında yer alıyor. Lee, “Kişisel yıkım siyasetine girmek, asla arzulamamız gereken bir şey değil” dedi.

51 yaşındaki Jackson, Biden tarafından emekli Yargıç Stephen G. Breyer’in yerine aday gösterildi. Yüksek Mahkemenin en eski yargıcı olan Breyer, liberaller için güvenilir bir oydu. Birkaç Demokrat Breyer’in görev dönemine övgüde bulundu. Senatör Christopher A. Coons (Deleware) Breyer’a “Anayasa Mahkemesi yargıcının bir modeli” dedi.

Kaynak: Washington Post

  • Haber, oturumların ilk günü olan Pazartesi günü yayınlanmıştır.

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Mert Can Etci, Salim Can Eser, Sure Erim, Tarık Çelik ve Yılmaz Batuhan Avan tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: