İçeriğe geç

Gürcistan hükûmeti Cumhurbaşkanı’nı Anayasa Mahkemesi’ne şikâyet edecek

by 05/04/2022

İktidardaki Gürcü Rüyası Partisi Cumhurbaşkanının, son zamanlarda Paris ve Brüksel’e yaptığı gayriresmi ziyaretler de dahil olmak üzere, Anayasa’yı birkaç kez ihlal ettiğini öne sürerek, Salome Zurabishvili’yi yetkilerini aşması sebebiyle Anayasa Mahkemesi’ne şikâyet edeceğini duyurdu.

Gürcü Rüyası Partisi uzun açıklamasında, Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini aştığını ve Gürcistan Hükûmeti’ni pas geçerek dış politika faaliyetlerinde bulunduğunu öne sürdü. 

İktidar Partisi, Zurabishvili’nin niyeti önceden belli bir şekilde, hükûmet ile hiçbir istişare yapmadan ve yalnızca sonradan bilgilendirmek üzere ziyaretler yaptığını belirterek bu şekilde Zurabishvili’nin Anayasa’yı ihlal ettiğini iddia etti. 

İktidar partisi, Cumhurbaşkanı’nın “Gürcistan Anayasası’nı ağır şekilde ihlâl ederek” geçtiğimiz yıl boyunca birçok olayda hükûmet tarafından teklif edilen büyükelçi ve diplomatik temsilcileri atamayı reddettiğini söyledi. 

Kritik açıklama, Cumhurbaşkanı Zurabishvili’nin yıllık meclis konuşmasında yaptığı konuşmada hükûmeti, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı sürecinde Batı başkentlerine yaptığı ziyaretleri engellediği için eleştirmesinden bir gün sonra geldi.

İlgili açıklamada iktidar partisi, Cumhurbaşkanı’na ısrarlı bir şekilde Gürcistan gibi parlamenter bir cumhuriyette , Gürcistan Anayasası’na göre başkanın “törensel”,” hukuki” ve “resmi” yetkilere sahip olduğunu, hükümetin siyasi kararlar, dış politikanın uygulanması ve güvenlik politikaları bakımından asıl yetkili olduğunu hatırlattı.

Örneğin, Gürcü Rüyası diplomatların atanmaları ile ilgili normatif kararnameyi tartışmaya açtı. Parti’ye göre Başbakan ve Cumhurbaşkanınca ortak imzalanmış olsa dahi, ilgili metnin “formalite icabı” bir yükümlülük olduğunu, hükümetin ilgili kişilerin seçimi konusunda sorumlu olduğunu “siyasal-pratik bir bakış açısıyla” belirtti.

GD Partisine göre, hükûmet ayrıca Gürcistan’ın dış politika önceliklerini yerine getirmekle özellikle yükümlü. Cumhurbaşkanı, “yalnızca istisnaî durumlarda, Gürcistan hükûmetinin olağanüstü izniyle” sürece dahil olabilir.

Paris ve Brüksel ziyaretlerine gelince, iktidar partisi Cumhurbaşkanı Zurabishvilli’nin Avrupa’dan herhangi somut bir sonuç alamadan döndüğünü de ileri sürdü. GD Partisi, Cumhurbaşkanı’nın 5 Mart’ta ziyaret hakkında konuşmak için olağanüstü toplantı istemesinin bile  seyahat sırasında “hiçbir şey söylemediği” gerçeğini “kanıtlamış olduğunu” savundu.

Gürcü Rüyası ilaveten, Cumhurbaşkanı Zurabishvili’nin Anayasa ve yasaları Parlamento karşısında iki kez ihlal ettiğini dile getirirken, parti yasama organına önceden danışmadan 5 Mart tarihini ertelenen yıllık meclis konuşma tarihi olarak ilan ettiğini de hatırlattı.

Cumhurbaşkanı’nın Ukrayna Maslahatgüzarı Andrii Kasianov ile birlikte genel kurul salonuna girdiğinin de özellikle altını çizdi. Açıklamaya göre, Anayasa ve Meclis İç Tüzüğü uyarınca bu takdir yetkisi yalnızca Meclis Başkanı tarafından kullanılabilir.

Ayrıca Gürcü Rüyası, Cumhurbaşkanı’nın Devlet Güvenlik Konseyi’ne ilişkin açıklamalarını “tamamen anlaşılmaz” olarak nitelendirirken, Cumhurbaşkanı’nın muhalefet ve sivil toplum temsilcilerini oturuma davet etmesinin “sistemin mantığına ve bütünlüğüne doğrudan zıt olduğunu” savundu.

Cumhurbaşkanı’nın, Ukrayna’daki savaşın ortasında Güvenlik Konseyi’nin, Başkomutan da olan kendisiyle askeri tehditleri henüz görüşmediği yönündeki şikayetlerine yanıt olarak Gürcü Rüyası, bu statüye atıfta bulunmasının yalnızca Cumhurbaşkanı’nın “Anayasayı doğru okuyamıyor ya da okumak istemiyor” olmasından kaynaklandığını savundu. 

İktidar partisi bu statünün sadece formalite gereği bir rol taşıdığını vurguladı.

Ayrıca parti, Cumhurbaşkanı’nın Avrupa Birliği entegrasyonuyla alakalı Devlet Bakanlığı kurma girişimini ve bunu muhalefete teklif etmesini sert şekilde eleştirdi. Söylendiği üzere, Cumhurbaşkanı’nın kendi de muhalefetin devleti aşağı çekmeye çalıştığını kabul etti. Gürcü Rüyası, böylesine yıkıcı bir bakan ataması yapılmasının ‘yararlarını’ değerlendirmeyi halka bıraktığını belirtti.

İktidar partisi, “Ayrıca, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarının Avrupa’yla entegrasyonun ilerlemesi hakkında açıkça kamuoyunda ölçüsüz beklentiler yaratmayı amaçladığını” iddia etti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz gibi Avrupalı politikacılara atıfta bulunan Gürcü Rüyası, AB üyeliğini elde edebilmek için “gerçekleştirilmesi gereken bazı reformların uzun yıllar süreceğini” vurguladı.  

Parti, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Zurabishvili’nin iktidar partisinin Rusya retoriğine atıfta bulunarak söylediği “Hükûmet, geçmişimizin ve şerefimizin bize dayattıklarını ifade etmeye cesaret edemediği zaman günah işler” söylemini saldırgan buldu.

Buna yönelik olarak Cumhurbaşkanı, Gürcistan’ın uluslararası arenada Ukrayna’ya desteğini; Rusya’nın Avrupa Konseyi’ndeki temsil haklarını askıya alma kararına destek vermek, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını kınayan BM kararına katılmak ve Rusya’nın Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmesine dair başvuruya destek olmak olarak sıraladı.

Gürcü Rüyası açıklamasında “Gürcistan Cumhurbaşkanı’nın anayasaya aykırı eylemleri ve asılsız açıklamaları, Rusya-Ukrayna savaşı bağlamında dünyanın ve Gürcistan’ın olağanüstü güvenlik sorunlarıyla yüzleştiği bir dönemde özellikle tehlikeli” dendi.

9 üyeli Gürcistan Anayasa Mahkemesi’nde en az 5 üye Gürcü Rüyası tarafından atanmış durumda ya da iktidar partisinin kararlarını desteklemekte.

Kaynak: Civil

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Develeopments dersi kapsamında Abdulkadir Koçer, Ahmet Berke Baştuğ, Ahmet Şahbeg Şirin, Barış Eraydın, Beyza Ergen, Dilanaz Taşdemir, Duygu Tesbihçioğlu, Emre Koç ve Ediz Gülener tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: