İçeriğe geç

Kenya Yüksek Mahkemesi, Devlet Başkanı tarafından başlatıldığı gerekçesiyle yapılan anayasa değişikliğini iptal etti

by 12/04/2022

Kenya Yüksek Mahkemesi, Perşembe günü, Başkan Uhuru Kenyatta tarafından başlatılan anayasa değişikliklerini engelledi. Yedi yargıçtan altısı, Anayasa değişikliklerinin Başkan tarafından değil vatandaşlardan gelmesi gerektiğine karar verdi.

Ülkeyi neredeyse ikiye bölen tartışmalı 2017 seçimlerinin ardından Kenyatta ve muhalefet lideri Raila Odinga, Köprüler Kurma Girişimi (Building Bridges Initiative – BBI) adını verdikleri bir planı açıklamıştı.

Girişim, başbakanın daimi ofisini oluşturacak ve 70 yeni seçim bölgesi yaratacaktı.

İki lider, seçimlerin sebep olduğu ve Kenya halkını bezdiren şiddeti önlemenin en iyi yolunun daha fazla politik makam yaratmak olduğunu iddia etti.

Ancak Yüksek Mahkeme, perşembe günü verdiği kararla değişiklikleri iptal etti. Hakimlerin verdiği hüküm Baş Yargıç Martha Koome tarafından okundu.

Koome, “Yüksek Mahkeme Yargıcı Njoki Ndungu’nun karşı oyuna rağmen, Anayasa’nın 257. maddesi uyarınca Başkan, halkın girişimi yoluyla anayasa değişikliği sürecini başlatamaz” dedi. “Yüksek Mahkeme Yargıçları Njoki Ndungu ve Lenaola karşı oy verdi, ancak Başkan anayasa değişikliği sürecini kendi başlattı.”

Yüksek Mahkeme, Yargıtay ve istinaf mahkemesinin kararlarını onayarak, girişimi anayasaya aykırı buldu.

Odinga, tartışmalı geçen 2007 seçimlerini izleyen süreçte bir yetki paylaşımı anlaşması kapsamında başbakan olarak görev yapmıştı. Ancak bu makam, 2012 seçimlerinden sonra kaldırılmıştı.

Kaynak: VoA

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Abdulkadir Koçer, Beyza Ergen ve Ediz Gülener tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: