İçeriğe geç

Güney Kore Anayasa Mahkemesi dövme yasağını onayladı

by 13/04/2022

Seul’deki Anayasa Mahkemesi dövme yasağını onaylayarak Güney Kore’yi hâlâ tıp uzmanlarından başka kimsenin bu işlemi gerçekleştirmesine izin vermeyen tek gelişmiş ülke olarak tescil etti.

Dövme sanatçıları, çağdışı ve kültürel anlayıştan yoksun olarak nitelendirdikleri kararı ti’ye aldı.

Onlarca yıldır süren yasağa rağmen, Güney Kore’de 50.000’e yakın dövme sanatçısı var ve bu sanatçılar, mesleklerini icra ettikleri için polis baskınları ve kovuşturma riskiyle karşı karşıya. 

Yasağı ihlal etmek, 50 milyon won’a (41.300 $) kadar para cezası ve genellikle iki yıl hapis cezası ile cezalandırsa da yasa müebbet hapsi öngörüyor.

Dövme sanatçıları, 2017’den bu yana, ifade özgürlüklerini ve meslek edinme haklarını ihlal ettiğini ileri sürdükleri yasaya karşı bir dizi dava açtı.

Anayasa Mahkemesi 5’e karşı 4 oyla yasanın anayasaya uygun olduğuna karar verdi. Dövme yaptırmanın potansiyel yan etkileri olduğunu ve güvenlik sorunları doğurduğunu belirterek davaları reddetti.

Mahkeme, kararında “Dövme ile ilgili sınırlı tıbbi bilgi ve becerilerin, tıp uzmanlarının işlemden önce veya sonra ihtiyaç duyulabilecek tedavileri sağlamasını garanti edemeyeceğine” yer verdi.

650 dövme sanatçısından oluşan bir birlik, kararı kınayarak, “beş para etmez, dejenere” olarak niteleyen bir bildiri yayınladı

Doy olarak bilinen ve aynı zamanda ünlü bir dövme sanatçısı olan sendika şefi Kim Do-yoon, “Mahkemenin, vatandaşların düzeyine ulaşması için kırk fırın ekmek yemesi gerek” dedi.

Yüksek Mahkeme’nin 1992 yılında dövme yaptırmanın tıbbi bir faaliyet olduğunu belirten bir Japonya Mahkemesi kararını kopyalamasından beri ilerleme sağlamadığını belirten Kim, Japon mahkemelerininse o dönem verdikleri bu kararı bozduğunu söyledi.

Kore Dövme Federasyonu Başkan Yardımcısı Kim So-yun da son kararı eleştirerek, mevcut yasanın özellikle ülkenin büyüyen dövme pazarı ve yükselen küresel statüsü göz önüne alındığında “saçmalık” olduğunu söyledi.

 Adliye önünde düzenlediği basın toplantısında gözyaşlarıyla “Doktorlar bu işlemi gerçekleştiremiyor ve uygulamıyor olsalar da neden dövmenin tıbbi bir işlem olduğu konusunda ısrar ediyorlar?” dedi ve mücadeleye devam edeceğini söyledi.

İnce çizgi tasarımları, zarif detayları ve çarpıcı renkleriyle ‘’K-dövmeleri’’ son yıllarda yurtiçi ve yurtdışında popülerliğini artırdı.

Dövmelerin genellikle televizyonda üzerleri kapatılırken, K-pop grup üyelerinin de içinde bulunduğu birçok Koreli ünlü dövmelerini sosyal medya hesaplarında sergiliyor. 

Anketler, Güney Korelilerin çoğunun dövmenin yasallaştırılmasını desteklediğini gösteriyor, ancak tıp dernekleri buna karşı çıkıyor ve iğnelerin kullanımının vücut bütünlüğünü ihlal edebilecek  bir işlem olduğunu söylüyor.

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Yoon Suk-yeol, bu ay yapılacak seçimlerden önce kaşları, göz çizgilerini ve saç çizgilerini güçlendirmek için popüler olan yarı kalıcı  “kozmetik” dövmeleri  yasallaştırma konusundaki desteğini dile getirdi.

Kaynak: Reuters

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Ahmet Berke Baştuğ, Helin Zaimoğlu, Duygu Tesbihçioğlu, Melisa Sertoğlu, Emre Koç, Mertcan Etçi, Fahriye Sudem Sezer tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: