İçeriğe geç

Gizli Srebrenitsa Görevini Ortaya Çıkaran Sırp Polisler Beraat Etti

by 14/04/2022

Polis memurları Milan Dumanoviç ve Mladen Trboviç, Sırp lider Aleksandar Vucic’in saldırıya uğradığı 2015 yılındaki Srebrenitsa Soykırımı Anma Töreni’nin gizlice kaydedilmesi hakkında kamuoyuna açıklama yapmaları nedeniyle üzerlerine atılan resmi sırrı ifşa etmek suçlamasından aklandı.

Belgrad Yüksek Mahkemesi, 2015 yılındaki Srebrenitsa anma töreninin gizlice kaydedilmesine dair televizyonda röportaj verdikleri için resmi bir sırrı ifşa etmekle suçlanan polis memurları Milan Dumanoviç ve Mladen Trboviç’i suçsuz buldu.

Trbovic ve Dumanovic, El Cezire Balkanlar’a, dönemin Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic’in anma törenine gelen kişiler tarafından taş ve su şişesi yağmuruna tutulduğu Srebrenitsa anma törenine gizli kayıt almak için gönderilen 18 Sırp polis memuru arasında olduklarını açıkladıktan sonra 2016 yılının aralık ayında tutuklanmışlardı.

Trbovic ve Dumanovic, Bosna Hersek’in bu iki kişinin törende polis olarak görev aldıkları hakkında bilgilendirilmemesi nedeniyle görevlendirmenin yasa dışı olduğuna inandıklarını söylemişti.

Trbovic ve Dumanovic açıklamalarından sonra kovulmuş, ancak yasal mücadelenin ardından polis teşkilatındaki eski görevlerine geri dönmüşlerdi.

Belgrad Yüksek Mahkemesi, kararında bir şeyin resmi sır olarak belirlenebilmesi için karşılanması gereken iki kriter olduğunu söyledi. Bunlar, bilginin kanunen resmi sır olarak belirlenmesi ve sırrın ifşasının belirli sonuçlar doğurması ya da zarara yol açması.

Belgrad Yüksek Mahkemesi’ne göre ikinci kriter karşılanmadı.

Trbovic ve Dumanovic davası 2018’de başlamıştı, ancak devlet sırrı ilan edildiğinden dolayı kamuoyuna ve medyaya kapatılmıştı.

2015 yılında Srebrenitsa’da düzenlenen anma töreninde, Bosnalı Sırp güçler tarafından Srebrenitsa’da yaklaşık 8.000 Boşnak’ın katledilmesinin 20. yıldönümü anıldı.

Vucic, Sırp makamlarının ve uluslararası mahkemelerin kararlarına rağmen katliamları soykırım olarak tanımamasına karşın anma törenine katıldı.

2015’ten bu yana, anma törenine hiçbir Sırp devlet yetkilisi katılmamıştı.

Kaynak: Balkan Insight

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Hazal Gültekin, Dilanaz Taşdemir ve Ahmet Şahbeg Şirin tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: