İçeriğe geç

Papua Yeni Gine Parlamentosu, ülkeden ayrılmaya karar veren Bougainville’in bağımsızlık referandumunu oylayacak

by 20/04/2022

Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape ve Bougainville Cumhurbaşkanı Ishmael Toroama, Bougainville’in bağımsızlığıyla sonuçlanan 2019 referandum sonuçlarının onaylanmasına önayak olacak Era Kone Sözleşmesi’ni imzaladı.

Era Kone Sözleşmesi, gerek referandum sonuçlarının yüzde 97,7 sini gerekse referandum sonrası istişareleri tüm yönleriyle kapsadığı için her iki hükümet için de bu süreçte önemli bir dönüm noktası.

Era Kone Sözleşmesi’ne önayak olan karar geçtiğimiz Aralık ayında Özerk Bougainville Yönetimi ve merkezi yönetim tarafından referandum sonuçları ve ortak istişare süreçlerine rehberlik etmesi için kabul edilmişti.

Bay Toroama dünkü imzada sözleşmenin Anayasa’nın 342. maddesini yürürlüğe koyduğunu söyledi ve merkezi yönetimin bu konudaki kararlılığı için Bay Marape’ye teşekkür etti.

“Her iki hükümeti de referandum sonucu üzerinde istişare etmeye zorlayan Ulusal Anayasa’nın 342. maddesini yürürlüğe koyma yolundaki bu yolculuktaki bölünmemiş liderliğiniz, azim ve bağlılığınız için en içten şükranlarımı sunmak istiyorum” dedi.

Her iki hükümetin de siyasi görev süreleri göz önüne alındığında, Era Kone Sözleşmesi’ni ve referandum sonuçlarını gelecek yıl 2023’te 11. parlamentoya getirme niyetini dile getirdi.

Bay Marape, Era Kone Sözleşmesi’nin önemindeki fikir birliğine dikkat çekti ve Papua Yeni Gine Hükümeti’ne destek sözü verdi. 

”Bougainville için 2025’ten önce olup 2027’den geç olmamak kaydıyla siyasi bir çözüm belirlenmesine yönelik anlaşmamızı ve Era Kone Sözleşmesi’nin 11. Ulusal Parlamento tarafından siyasi çözüme yönelik yolu belirlediğini ve gösterge niteliğinde bir rehber olarak hareket ettiğini tekrar teyit ediyorum” dedi.

Sözleşmenin imzalanmasının ve her iki tarafça ilgili yürütme konseyleri tarafından onaylanmasının ardından her iki hükümetin teknik ekiplerince bağımsızlığa giden yol haritasını taşıyacak anayasa düzenlemesi hazırlanacak.

Marape, Toroama’ya yaklaşmakta olan ulusal seçimlere rağmen, Era Kone Sözleşmesi’nin bundan sonra her Papua Yeni Gine Parlamentosu’nu Bougainville referandumu ile ilgilenmeye devam etmeye zorlayacağına dair güvence verdi.

Kaynak: PNG Facts

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Dilanaz Taşdemir, Ahmet Şahbeg Şirin, Beyza Ergen, Duygu Tesbihçioğlu ve Hatice Eda Şeker tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: