İçeriğe geç

Yemen Cumhurbaşkanı Görevden Aldığı Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın Yetkilerini Yeni Kurulan Başkanlık Konseyine Devretti

by 27/04/2022

Yemen Cumhurbaşkanı Perşembe günü, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Muhsin al-Ahmar’ı görevden aldığını ve Ahmar’a ait tüm yetkileri, liderlik görevlerini yürütecek bir başkanlık konseyine devrettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Abd-Rabbu Mansour Hadi tarafından yapılan açıklamada, yeni kurulacak konseyin hem başkanın hem de yardımcısının görevlerini üstleneceği belirtildi.

Yeni konsey, Yemen hükümetinin “geçiş dönemi” olarak adlandırdığı süreçte siyasi, askeri ve güvenlik meseleleri ile ilgili görevleri yerine getirecek.

Hadi, 2011 yılında yaşanan ayaklanmanın neden olduğu siyasi krizi takiben 2012 yılında demokratik geçiş sürecini yönetmesi için iki yıllık bir dönem için seçilmişti. Ancak 2014 yılının sonlarında, İran bağlantılı Husi grubu başkent Sanaa’yı ele geçirdi ve Hadi önce güneye, ardından Suudi Arabistan’a kaçtı ve uluslararası alanda tanınan hükümetin başı olarak kaldı.

Hadi açıklamasında, kararın, hükümet karşıtı protestolar ve siyasi krizin ardından altı üyeli Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) tarafından 2011’de tasarlanan Güç Transferi Girişimi doğrultusunda alındığını söyledi.

Ulusal devlet televizyonunda Yemen bayrakları eşliğinde konuşan Hadi, ‘’Bu beyanname ile geçiş dönemi görevlerinin uygulanmasının tamamlanması adına bir Cumhurbaşkanlığı Yönetim Konseyi kurulacak. Ben ise bütün yetkilerimi anayasaya, Körfez İşbirliği Konseyi’ne ve onun yönetimsel mekanizmasına uygun olacak biçimde geri dönülmez olarak Cumhurbaşkanlığı Yönetim Konseyi’ne devrediyorum’’ ifadelerine yer verdi.

Yedi yıllık anlaşmazlık, Yemen’i ikiye böldü. Suudi Arabistan tarafından desteklenen ve uluslararası alanda tanınan Hadi hükümeti Aden merkezli yönetimine devam ederken, Husiler de Sana’a bölgesinin yönetimini ellerinde tutuyor.

Görevden alınan Cumhurbaşkanı Yardımcısı al-Ahmar, siyasi olarak güçlü bir general.

Bir başkan ve yedi başkan yardımcısından oluşan liderlik konseyine, Ali Abdullah Saleh’in cumhurbaşkanlığı döneminde içişleri bakanı olan, güvenlik yetkilisi Rashad Al-Alimi başkanlık edecek.

Hadi’nin danışmanı olan Alimi, Suudi Arabistan’ın desteğine sahip. Ayrıca ülkenin en büyük siyasi hareketi olan İslamcı Islah Partisi ile de yakın bir ilişkisi var.

Başkan yardımcıları arasında güneyli ayrılıkçı grup Güney Geçiş Konseyi’nin lideri Aidarous al-Zubaidi yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde Yemen’de BM aracılığı ile iki aylık bir ateşkes süreci başladı ve 2016’dan bu yana ülke çapında ilk kez silahların susması sağlandı.

Riyad merkezli KİK’in himayesinde Riyad’da siyasi istişareler de yapılıyor, ancak Husi hizbi bu görüşmelere katılma davetini reddetti.

Kaynak: France 24

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Emre Koç, Melisa Sertoğlu, Fahriye Sudem Sezer, Halukcan Marangoz ve Gülben Bağcı tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: