İçeriğe geç

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, Federal Yüksek Mahkeme’yi görmezden gelerek siyasî müttefikine özel af çıkardı

by 05/05/2022

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Federal Yüksek Mahkeme tarafından neredeyse dokuz yıl hapis cezasıyla cezalandırılan ve müttefiki olan Kongre üyesine özel af çıkaracağını söyledi. Bolsonaro’nun bu hamlesi, halihazırda seçim yılı olan ülkede yürütme ve yargı arasındaki gerilimi yükselteceğe benziyor.

STF (Supremo Tribunal Federal) olarak bilinen Brezilya Federal Yüksek Mahkemesi daha önce, 10’a karşı 1’lik bir kararla Silveira’nın hükümetin “serbest işleyişine” müdahale ettiğini ve ülkenin adli makamlarını tehdit ettiğini tespit etmişti.

Rio de Janeriolu sağ görüşlü eski bir polis memuru olan Silveira, 2021 yılında birkaç STF üyesinin dürüstlüğünü sorgulayarak tartışmalara yol açtıktan sonra, destekçilerini mahkemeyi işgal etmeye çağırmış ve 1964 ila 1985 yılları arasındaki Brezilya’daki askeri diktatörlük rejimi esnasında yürürlükte olan anti-demokratik kararnamenin yeniden yürürlüğe girmesi gerektiğini söylemişti.

Bolsonaro’nun bu hamlesi, Federal Yüksek Mahkeme ile arasındaki anlaşmazlıkların hararetlenmesine neden olmanın yanında, Ekim ayında düzenlenecek olan ve Bolsonaro’nun yeniden seçilmek istediği başkanlık seçimlerinden önce bir anayasal krizin oluşma ihtimalini artırıyor.

Bolsonaro’nun rakipleri mahkûmiyet kararını sevinçle karşılamıştı. Eski bir yüzbaşı olan sağcı Bolsonaro ve yandaşlarının demokrasi için bir tehdit olduğunu belirten rakipleri, Bolsonaro’nun herhangi bir geçerli sebebi olmaksızın Brezilya’da uygulanan elektronik oy verme sisteminin oy sahtekarlıklarına karşı savunmasız olduğunu savunduğu için, Ekim ayında yapılacak olan seçimlerde kaybetse bile koltuktan ayrılmayacağından endişe duyuyor.

Bolsonaro ve müttefikleri Federal Yüksek Mahkeme’nin yargı yetkisini aşmasından şikâyet ediyor. Çarşamba günü verilen kararın siyasi saikli olduğunu ve ifade özgürlüğüne tehdit oluşturduğunu belirttiler.

Devlet başkanı, Silveira’ya yönelik af kararını,anayasa tarafından güvence altına alınan “fikirlerin ihlal edilmezliğine” dayandırdı.

Solcu politikacılar affın hukuka uygunluğunu sorguladı.

Kuzeydeki Amapa eyaleti Senatörü Randolfe Rodrigues Twitter’da “Bolsonaro’nun ve ‘Bolsonarismo’nun’ görevi anayasayı ihlal etmek; buna izin vermeyeceğiz!” şeklinde ifadelerde bulundu.

Kaynak: Reuters

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Ahmet Şahbeg Şirin, Göksu Berk Kınay, Melisa Sertoğlu, Salim Can Eser ve Sude Erim tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: