İçeriğe geç

Litvanya, Rusya’nın Ukrayna İşgali ile İlişkili Sembolleri Yasakladı

by 09/05/2022

Litvanya Meclisi Seimas, Ukrayna’daki Rus saldırganlığıyla ilişkili sembolleri yasaklamak için İdari Suçlar Kanunu ve Meclisler Yasasında değişiklikler yaptı. Yasaklanan semboller ‘V’ ve ‘Z’ harfleri ile Aziz George’un siyah ve turuncu şeritlerini de içeriyor. Seimas’ın üyesi Paule Kuzmickiene, sembollerin “savaş propagandası” olarak görüldüğünü söyledi.

İdari Suçlar Kanunu uyarınca, sembollerin “tanıtılması, dağıtılması veya gösterilmesi” nedeniyle hüküm giyen herkes para cezası ile karşı karşıya. Benzer şekilde, güncellenen Meclisler Yasası, “totaliter veya otoriter rejimlerin ve bu rejimler tarafından askerî saldırganlık, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları için kullanılan sembollerinin gösterilmesini” yasaklamakta.

Seimas, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini destekleyen diğer sembollerin de” yasaklanmasını sağlamak için yasaları genel ifadelerle hazırladı. Seimas’ın 124 üyesi her iki değişikliği de onaylamak için oy kullandı. Seimas üyesi Monika Ošmianskienė değişiklikleri, “Rus vatandaşlarının zihinlerinde zaten saptırılmış olan gerçekliği tersine çevirmeyi’’ amaçladığı için Rus propagandasıyla mücadele etmek amacıyla “önemli bir önleyici adım” olarak nitelendirdi.

Geçen hafta Seimas’ın sözcüsü Viktorija Čmilytė-Nielsen, Ukrayna bayrağının Barış Sancağı’nın yerini alması için çağrıda bulundu. Čmilytė-Nielsen’e göre barış bayrağı Donetsk’teki savaşla ilişkisi nedeniyle “kanlı bir sembol”, ancak Ukrayna “barışı, Avrupa kültürünü ve değerlerini” temsil ediyor.

Kaynak: Jurist

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Hazal Gültekin, Beyza Ergen, Mustafa Önal ve Fahriye Sudem Sezer tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: