İçeriğe geç

Meksika parlamentosu, Devlet Başkanı’nın elektrik üretimi üzerindeki devlet kontrolünü artırma planını engelledi

by 10/05/2022

Devlete ait Federal Elektrik Komisyonu’na (CFE) Meksika’nın elektrik piyasasının en az yüzde 54’ünü verecek olan bir yasa tasarısı, ülkenin kongresinden geçmedi.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un tasarıyı savunmak için aylar harcamasına rağmen gelen yenilgi, geçtiğimiz günlerde kesinleşti. Lopez Obrador, tasarının enerji maliyetlerinin artışını durduracağını söyledi. Buna karşın tasarı, ülkenin ticaret taahhütlerini ihlal edeceğini ve Meksika’yı fosil yakıtlara daha bağımlı hale getireceğini iddia eden ABD ve Kanada tarafından kınanmıştı.

Nihai oy, yasa tasarısı için 275 lehte ve 233 aleyhte çıktı; bu da geçmesi gereken 333 oydan çok azdı. Al Jazeera’ya göre bu durum, Lopez Obrador için büyük bir başarısızlık oldu. Merkez sol görüşlü ilerici bir popülist olan Lopez Obrador, 2018’de Meksika’nın başkanı olmuştu. Düzenlediği basın toplantısında yasama meclisini reform tasarısını geçirmediği için acımasızca eleştirdi.

   Lopez Obrador, mecliste yaptığı konuşmasında: “Açıkça söylemek gerekirse dün yaşananların Meksika adına, ulusunun ve halkının çıkarlarını savunmak yerine, kendini çalmaya ve yağmacılığa adamış milletvekilleri tarafından desteklenen ve yabancı şirketlerin açık sözlü savunucuları haline gelen bir grup yasa koyucu tarafından kurgulanmış bir ihanet olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 Lopez Obrador konuşmasında, ülkenin hidroelektrik santrallerini modernize etme ve fosil yakıtlara olan bağımlılığını en aza indirme çabalarını dile getirdi. Ayrıca ek reformlarla ilerlemeye devam edeceğini de söyledi. Reformlar arasında, Meksika’nın lityum rezervlerini kamulaştırmaya yönelik bir yasa tasarısı da yer alıyor ve bu yasa, devlete ait bir şirkete ülkenin maden rezervlerinden yararlanma yetkisi verecek.

Kaynak: Jurist

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Dilanaz Taşdemir, Halukcan Marangoz, Şilan Tarhan ve Mert Can Etci tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: