İçeriğe geç

Romanya İnsan Hakları grupları, milletvekillerini LGBT ‘propaganda’ yasasını reddetmeye çağırıyor

by 12/05/2022

Romanyalı insan hakları grupları, Cuma günü Romanya’nın sözde LGBT+ “propaganda” yasasını eleştirdi ve milletvekillerine bunu durdurması yönünde çağrıda bulundu. Senato tarafından onaylanan ve Romanya’nın alt meclisi tarafından karara bağlanacak olan yasa tasarısı, okullarda LGBT+ olmayı “teşvik eden” materyallerin kullanılmasını yasaklıyor.

Tasarı, her ikisi de geleneksel aile değerlerini savunan iktidardaki koalisyonun küçük ortağı Etnik Macar Partisi (UDMR) ve milliyetçi Romanyalıları Birleştirme İttifakı (AUR) tarafından “çocuk istismarını” engellemek için bir önlem olarak sunuldu. Önerilen mevzuat, Rusya ve Macaristan’da halihazırda yürürlükte olan mevzuata benziyor. Mevzuatın teklif edenler, “Batı Avrupa toplumlarında bugün, Hıristiyanlığa dayalı geleneksel değerleri ve toplumun özü olan Hıristiyan temelli aileyi tehlikeye atan, toplumsal cinsiyet teorisi gibi yeni ideolojilere yönelik bir saldırıya şahitlik ediyoruz” iddiasında bulundu.

LGBTQ Hakları grubu ACCEPT tasarıyı kınadı:

Budapeşte’nin eğitim sistemi Bükreş’te uygulanmamalı. Romanya, Avrupa Birliği tarafından sert bir şekilde karşılanan bu tür önlemlerle Macaristan’ın teşvik ettiği liberal olmayan istikamete sürüklenmekten kaçınmalı. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği hakkındaki bilgileri sansürleyerek açıkça homofobik ve transfobik yasaları benimsemek Romanya için bir utançtır. Alt meclis, ayrımcılığa yönelik bu kışkırtmayı durdurmak için oy kullanmalı.

Avrupa Parlamentosu Üyesi ve LGBTİ Gruplararası Eş Başkanı Marc Angel da tasarıyla ilgili endişelerini paylaştı:

Nefretin hızla ve sınırların ötesine yayıldığını bilecek kadar uzun süredir buralardayız. Bu tasarı, Rusya’nın LGBTİ karşıtı hareketleri teşvik etme politikasıyla esrarengiz bir benzerlik taşımaktadır. 2018’deki başarısız referanduma rağmen, Romanya sağı, samimiyetsizce LGBTİQ ideolojisi ve propagandası olarak adlandırdığı şeye karşı kampanya yapma çabalarına son vermiyor. Pedofili, eşcinsellik ve cinsiyet çeşitliliğini aynı kefeye koymak ahlâksızlıktır, ancak bu yeterli değilse, tasarının hangi hükümetten ilham aldığını anlayalım. Yasa koyucu arkadaşlarımızı, bu tasarının insan hakları üzerindeki etkilerini ciddi bir şekilde düşünmeye ve ilk fırsatta reddetmeye çağırıyoruz.

Romanya 2001 yılında eşcinselliği suç olmaktan çıkardı, ancak halen toplumdaki LGBT+ karşıtı bakış açısı yaygın. Tasarı alt meclis tarafından kabul edilirse, Macaristan ve Rusya’da gözlemlenen adaletsizliklerle karşılaştırılabilir şekilde LGBT+ topluluğuna karşı ayrımcılığı meşrulaştıracak.

Kaynak: Jurist

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Ahmet Berke Baştuğ, Ediz Gülener, Fahriye Sudem Sezer ve Hazal Gültekin tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: