İçeriğe geç

Kürtaj hakkını ilgilendiren karar taslağının sızdırılmasına ilişkin ABD Yüksek Mahkemesi’nin yaptığı basın açıklaması

by 23/05/2022

ABD Yüksek Mahkemesi’nin sırasıyla 1973 ve 1992 yıllarından vermiş olduğu Roe ve Casey kararlarıyla ülke çapında tanımış olduğu kürtaj hakkından döneceğine dönük sinyaller içeren mevcut bir davaya ilişkin Yargıç Samuel Alito tarafından kaleme alınan karar taslağı yakın zamanda Politico haber sitesine sızdırılmıştı ve biz de bu haberi çevirmiştik. Konuya ilişkin Mahkeme’nin yapmış olduğu basın açıklamasını da bu kapsamda yayınlıyoruz.


Dün, bir haber kuruşu görülmekte olan bir davada taslak görüşün bir kopyasını yayınladı. Yargıçlar, Mahkeme’nin gizli müzakere çalışmasının rutin ve önemli bir parçası olarak taslak görüşleri dahilî olarak dağıtır. Dünkü haberlerde açıklanan belge sahih olmakla birlikte, mahkemenin bir kararını veya davaya ilişkin konulardaki herhangi bir üyenin nihaî tutumunu temsil etmez.

Başyargıç John G. Roberts, Jr.’ın ifadesi aşağıdadır:

Mahkemenin güvenine yapılan bu ihanet, işlemlerimizin bütünlüğünü baltalamayı amaçladığı ölçüde başarılı olamayacaktır. Mahkemenin çalışmaları hiçbir şekilde etkilenmeyecektir.

Biz Mahkeme’de, kuruma derinden sadık ve hukukun üstünlüğüne adanmış hem daimî çalışanlar hem de yargıca bağlı çalışan hukuk danışmanlarından oluşan bir işgücüne sahip olduğumuz için kutsandık. Mahkeme çalışanları, yargı sürecinin gizliliğine saygı gösterme ve mahkemenin güvenini koruma konusunda örnek ve önemli bir geleneğe sahiptir. Bu, Mahkeme’ye ve burada çalışan kamu görevlilerine hakaret anlamına gelen, Mahkeme’nin güvenilirliğinin tek ve berbat bir ihlaliydi.

Sızıntının kaynağı hakkında soruşturma başlatması için Mahkeme Güvenlik Amiri’ne talimat verdim.

Kaynak: Supreme Court

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: