İçeriğe geç

Ricky Gervais, Netflix’teki gösterisine gelen tepkilere karşı ‘tabu’ komedisini savundu

by 26/05/2022

Ricky Gervais, Netflix özel bölümünün yayınlanmasının ardından eleştirilerin hedefi olması üzerine, tabu konularla ilgili şakalar yapılabileceğini savundu.

Stand-up komedyeni Ricky Gervais SuperNature’da; trans bireyler, kadın komedyenler ve aids hakkında ironik ve satirik olarak tanımladığı bir dizi şaka yapıyor. 

Birleşik devletler LGBT hakları grubu Glaad, Salı günü yayınlanmasının ardından gösteriyi “tehlikeli”, “gey karşıtı” ve “trans karşıtı” olarak nitelendirdi. 

Ancak Gervais, Salı günü BBC One kanalının “The One Show” isimli programında komedinin işlevinin bu tabuları yıkmak olduğunu söyledi.

Rick, “Bence komedinin varoluş sebebi bu, gerçekten… Bir şeylerin üstesinden gelmemizi sağlıyor. Tabu konularla uğraşıyorum çünkü seyirciyi daha önce olmadığı bir yere bir anlığına bile olsa götürmek istiyorum” dedi. 

“En büyük tepki,  insanların bir şakanın konusunu asıl hedefle karıştırdığı zaman ortaya çıkıyor.”

​​”Bunlar sadece şaka”

Ricky Gervais izleyici kitlesinin münasebetsiz bir şaka duyduğunda duygu karmaşasına kapıldığını söyledi. “Şaka yapıldığında insanlar “Şimdi ne söyleyecek, diye geliyorlar. Şakayı yapıyorum. Hoh! Onlar da gülüyor.”

“Bu paraşütle atlamak gibi -korkutucu ancak yere indiğinizde her şey yolunda.”

“Bence bu komedinin ne için olduğuyla yani tabu haline gelen konuları aşmamız ve bu sayede bunların bizim için artık korkutucu olmaması ile alâkalı. Bu yüzden her şeyle uğraşırım. Ve sanırım seyirciyi çok fazla önemsiyoruz.”

Bununla birlikte Glaad, meseleyi; çalışanlarının grubun Twitter sayfasında paylaşmasıyla son rutininde ele aldı: “Bu şaka olarak maskelenen ama açık ve net bir şekilde tehlikeli ve trans karşıtı atıp tutmalarla dolu. Ayrıca eşcinsel karşıtı retorikler ve HIV hakkında yanlış bilgiler yayıyor.”

Ayrıca Netflix’in “nefret ya da şiddete yönelik” içeriklere platformunda izin vermemesine yönelik kendi politikasını uygulamayı “reddettiğini” de ifade ettiler.

Gervais, her şaka için onu daha komik hale getirecek her görüşü –“önyargısız”- şekilde dikkate aldığını ve şakaların onun gerçek görüşlerini temsil etmediğini Netflix’te yayınlanan özel bölümde açıkladı .

“Gerçek hayatta tabii ki trans haklarını destekliyorum, ”dedi. ”Bütün insan haklarını destekliyorum ve trans hakları insan haklarıdır.”

Trans kadınlarla ilgili son sözleri eklemeden önce “Hayatını en iyi şekilde yaşa, tercih ettiğin zamirleri kullan, hissettiğin cinsiyette ol,” dedi. Ayrıca akışkan cinsiyetli olarak bilinen ve kadın zamirlerini kullanmayı talep eden Eddie Izzard’a da atıfta bulundu.

Gervais ayrıca “Bir şey hakkında şaka yapmanın ona karşı olduğun anlamına geldiğini düşünmek delilik” dedi.

The One Show’da Gervais, kara mizah türünden olan Netflix dizisi After Life’a atıfta bulunarak, bazılarının seyircinin “bunu kaldırıp kaldıramayacağını” sorguladığını söyledi.

“Elbette kaldırabilirler” diye ekledi. “Gerçek hayat çok daha kötü. Bunlar sadece şaka. Hiçbir anlam ifade etmiyor. Sadece bir saat kadar gülmeniz için. Bu yüzden tabu olan konularla uğraşıyorum.”

Yorumları, bir komedide neyin şakasının yapılıp yapılamayacağına dair daha geniş bir tartışmadan kaynaklanıyor.

Geçen yıl bazı izleyiciler ve Netflix çalışanları, ABD’li komedyen Dave Chappelle’in özel bir stand-up gösterisinin transfobik olduğunu söyleyerek şikayetçi olmuştu.

Bu ayın başlarında Chappelle sahnede saldırıya uğradı ve ona saldırdığından şüphelenilen kişi The New York Post’a Chappelle’in, gösterisinde LGBTQ+ topluluğu ve evsizlik hakkında “tetikleyici” ifadeler kullandığını söyledi.

Jimmy Carr bu yılın başlarında, Avrupa’nın gezgin topluluklarından yüz binlerce kişinin Holocaust’ta öldürülmesiyle ilgili materyalleri içeren başka bir Netflix özel programının parçası olduğu için ağır bir şekilde eleştirildi.

Yayın devinin, çalışanlara “birlikte çalışmayı seçtiğimiz yaratıcıların sanatsal ifadesini” desteklediğini ve beğenmezlerse ayrılabileceklerini söylediği bu ayın başlarında bildirildi.

Variety’ye göre, şirket içi yazışmalarda şu ifadeler kullanıldı: “İzleyicilerin ve zevklerin çeşitliliği için program yapıyoruz ve Netflix’in belirli sanatçıları veya görüşleri sansürlemesi yerine izleyicilerin kendileri için neyin uygun olduğuna karar vermelerine izin veriyoruz.”

“Çalışanlar olarak, bazı içerikleri kişisel değerlerimize aykırı bulsak bile, Netflix’in farklı çeşitte hikayeler sunduğu ilkesini destekliyoruz.”

“Rolünüze bağlı olarak, zararlı olduğunu düşündüğünüz başlıklar üzerinde çalışmanız gerekebilir. İçerik çeşitliliğimizi desteklemekte zorlanıyorsanız, Netflix sizin için en iyi yer olmayabilir.”

Kaynak: BBC

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Ahmet Şahbeg Şirin, Beyza Ergen, Fahriye Sudem Sezer, Gülben Bağcı ve Hatice Eda Şeker tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: