İçeriğe geç

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Yüksek Mahkeme’yi “Ülkemizdeki Özgürlükler İçin Tehlikeli” Diyerek Yerden Yere Vurdu

by 02/06/2022

Temsilciler Meclisi Sözcüsü ve Kaliforniya Temsilcisi Nancy Pelosi, yaptığı açıklamalarda ABD Yüksek Mahkemesi’ni “ülkemizdeki aileler ve özgürlükler için tehlikeli” şeklinde nitelendirerek Mahkeme’ye meydan okudu.

Pelosi, “Kimin aklına Donald Trump gibi bir yaratığın, elinde atayacağı yargıçların listesini sallayarak Başkan olacağı gelirdi ki… aşırı sağın desteğini alarak bu özgürlük karşıtı yargıçları Mahkeme’ye atayacağını kim tahmin edebilirdi?” diye sordu.

Pelosi, bu ayın başlarında sızdırılan, Yargıç Samuel Alito tarafından hazırlanmış ve Roe v Wade kararına saldıran taslak kararı hedef aldı. Meclis Başkanı Pelosi, saldırgan bir biçimde muhafazakâr olan Mahkeme’nin özgürlükleri toptan bir şekilde gitgide işlemez hale getirmesinden korkuyor.

Pelosi CNN’de “State of the Union” programına verdiği röportajda “Evlilik eşitliği ve bu konunun başka taraflarına dikkat çekilmesi gerek” diyerek uyardı.

“Bunu anlayın” diyen Pelosi, Alito’nun henüz nihaî olmayan taslak kararıyla ilgili olarak “Bu sadece hamileliğin sonlandırılmasıyla ilgili değil. Bu doğum kontrolü, aile planlamasıyla da ilgili” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Karar, özgürlük ve Amerikalı ailelerin sorunlarının bir araya geldiği yeri sarsıyor” dedi ve “Bir ailenin aldığı kararlar nelerdir? Gençler için doğum kontrolü ne olacak? Bu özel bir durumun ötesinde. Doğum kontrol hakkı ve tüp bebek yoluyla hamile kalabilmek bir kadının karar verme hakkı açısından oldukça önemli” dedi.

Pelosi, Cumhuriyetçilerin, Demokratlar tarafından hazırlanan ve üreme haklarını koruyan federal kanunun kabul edilmesine engel olmaya çalıştıklarını söyledi. Pelosi, Demokratları, Trump tarafından atanan Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh ve Amy Coney Barrett da dahil olmak üzere muhafazakâr yargıçların zararını ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için ara seçimlerde harekete geçmeye ve oy kullanmaya çağırdı:

“Kurucularımızın düşünce yapısı, özgürlüğün genişlemesini sağlayan bir anayasaya sahip olmaktı” dedi. “Bu durum, Mahkeme’nin emsal karar ve mahremiyete saygı ilkesi ile tanımlanan bir özgürlüğü geri almasının ilk örneğidir.”

ABC News’de pazar günü yapılan bir röportajda Pelosi, Cumartesi günü Buffalo’da bir süpermarkette 10 kişinin korkunç bir şekilde vurulmasını kınadı. Kurbanların neredeyse tamamı siyahtı. George Stephanopoulos’a verdiği demeçte “Bundan etkilenen aileler için çok üzgünüz” dedi.

“Tabii ki silahlar nedeniyle yaşanan şiddet konusunda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz” diyen Pelosi, Cumhuriyetçi Parti’nin silahların yasaklanmasına karşı yaptığı muhalefet hakkında ise sessiz kaldı.

Kaynak: Yahoo!

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Yılmaz Batuhan Avan, Tarık Çelik ve Zeynep Nazlı Ehlil tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: