İçeriğe geç

Kore Anayasa Mahkemesi, Avukatların Çevrimiçi Hukuk Hizmeti Platformlarına Katılmalarını Yasaklayan Düzenlemeyi İptal Etti  

by 07/06/2022

Kore Anayasa Mahkemesi, avukatların LawTalk gibi çevrimiçi hukukî danışmanlık platformlarına katılmalarını yasaklayan Avukatlık Davranış Kuralları’nın anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Bu kararın Güney Kore’de hukukun uygulanma biçiminde kapsamlı değişiklikler getirmesi bekleniyor.

Mahkemenin kararı, Kore Barolar Birliği’nin Avukatlık Etiği Kanunu’nda avukatların LawTalk ve diğer çevrimiçi hukukî danışmanlık hizmet platformlarına katılmasını yasakladığı gerekçesiyle başvuruda bulunan 60 avukat ve mobil hukukî danışmanlık hizmet uygulaması LawTalk’ın operatörü Law&Company lehine oldu.

2014 yılında piyasaya sürülen LawTalk, hızla büyüyerek, teknolojiye ilgi duyan Güney Koreliler için önemli bir çevrimiçi müvekkil-avukat eşleştirme hizmeti ve hukuk danışmanlığı sağlayıcısı haline geldi ve Mart 2021 itibariyle yaklaşık 22.770 hukukî danışmanlık hizmeti verdi. LawTalk, daha önce, tüm kayıtlı avukatların yaklaşık yüzde onuna tekabül eden 4.000 avukatın üyeliğiyle övünmüştü.

Bununla birlikte, Kore Barolar Birliği’nin, avukatların müvekkillerine adeta bir komisyoncu gibi hizmet ettiklerini öne sürerek avukatların bu çevrimiçi platformlarda çalışmasını yasaklamak için geçen yıl Mayıs ayında Avukatlık Davranış Kuralları’nı revize etmesi ile şirket bir darbe almıştı. Ülkenin Avukatlık Etiği Kanunu uyarınca avukatların çevrimiçi hukuk hizmeti vermesi yasak.

LawTalk operatörü ve 60 avukat, avukatların ifade ve meslek özgürlüğünü ve şirketin mülkiyet haklarını ihlal ettiğini ileri sürerek değişikliğe karşı Anayasa Mahkemesi’ne dilekçe vermişti.

Dava konusu olan, Avukatlık Kanunu’nun “bağlayıcı yorumunda” izin verilmeyen çevrimiçi hukuk hizmeti reklamlarını yayınlayamayacağına dair bir baro düzenlemesiydi.

Mahkeme, yasak kapsamındaki reklamların içeriğini belirtmeyen bu tür belirsiz bir düzenlemenin, aynı zamanda öngörülebilirlik yönünden eksik olduğuna ve keyfî bir şekilde uygulanabileceğine karar verdi.

Hâkimler, ek yorumlarında bu türden bir belirsizliğin keyfî cezalara yol açabileceğini ve bu sebeple avukatların ifade özgürlüğünün ihlal edilme ihtimalinin olduğuna dikkat çekti.

Anayasa Mahkemesi kararının 2019 yılı itibariyle ülkenin hukukî danışmanlık pazarında, 6 trilyon won’un (4,7 milyar ABD Doları) üzerinde bir değere sahip olan LawTalk gibi çevrimiçi platformları daha fazla teşvik etmesi bekleniyor.

KAYNAK: YONHAP

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Dilanaz TAŞDEMİR, Hazal GÜLTEKİN ve Ahmet Şahbeg ŞİRİN tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: