İçeriğe geç

Kraliçe’nin devlet başkanı sıfatını ortadan kaldırmaya kararlı Avustralya’nın yeni başbakanı, “cumhuriyet yolda” dedi

by 09/06/2022

Avustralya başbakanı Anthony Albanese, devlet başkanı olarak kraliçeyi görevden almaya kararlı.

Avustralya İşçi Partisi’nden olan Albanese, uzun süredir cumhuriyetçi hareketi desteklemekte. Albanese, Avusturalya başbakanı olarak Scott Morrison’ın yerine seçildi. 2018 yılında Albanese, ülkenin cumhuriyet olma konusunda referanduma gitmesi gerektiğini söylemişti.

İşçi Partisi’nin manifestosunda cumhuriyetçilik konusunda herhangi bir referandum planı yer almazken, monarşi karşıtı örgütlenme olan Republic, Albanese’in seçilmesi sonucunda “cumhuriyetin geleceğini” söyledi.

Republic, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Cumhuriyet yanlısı Anthony Albanese’in Avusturalya Başbakanı olduğunu görmek harika” açıklamasında bulundu.

Republic aynı paylaşımda “Oldukça haklı olarak, öncelikle Aborjinlerin asıl Avustralyalılar olarak tanınmasını amaçladıklarından dolayı, henüz bir referandum olmayacak” diye belirtti.

“Ama cumhuriyet gelecek” diye ekledi.

Parti, yerli halkların topluluklarını etkileyen politikalar ve yasalar hakkında söz söylemesine izin verecek bir Yerlilerin Parlamentodaki Sesi kurumunu oluşturmak için bir referandum düzenlemeyi taahhüt ediyor.

Son seçimde, İşçi Partisi konuyla ilgili bir referandum öncesi cumhuriyete desteği belirlemek için bir danışma referandumu düzenlemek için 160 milyon dolar ayırdı.

İki konu hakkında konuşan parti sözcüsü, şunları söyledi: “Anayasal tanınma ve Yerlilerin Parlamentodaki Sesi kurumu, İşçi Partisi’nin anayasal reform önceliği olmaya devam ediyor ve bu aşamada bu, iktidarın ilk döneminde taahhüt ettiğimiz tek referandum. “

Son yıllarda başka birçok ülke de cumhuriyeti tercih etmeye başladığı için Albanese’in seçilmesi monarşi için kötü bir zamanda gerçekleşti.

Kaynak: Express

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Salim Can Eser, Zeynep Nazlı Ehlil, Sude Erim ve Şilan Tarhan tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: