İçeriğe geç

Amerika Birleşik Devletleri’nde Cumhuriyetçi Senatörler kilit önemdeki oylamada ülke içi terörizmi önleme tasarısını engelledi

by 10/06/2022

Cumhuriyetçi Senatörler, ülke içi terörle mücadele için hazırlanmış bir yasa tasarısının ilerlemesini kilit önemdeki bir oylamada engelledi. Oylama, milletvekillerinin son zamanlarda yaşanan korkunç silahlı şiddet olaylarının ardından harekete geçmek için yoğun baskı altında oldukları bir zamanda gerçekleşti.

Oylar sayıldıktan sonra 47 oya karşılık 47 oyla eşitlik söz konusuydu. Senato’daki çoğunluk lideri olan Chuck Schumer, isterse tasarıyı gelecekte tekrar gündeme getirebilmek için yaptığı bir hamleyle oyunu “evet”ten “hayır”a çevirdi.

İlgili yasa, çoğunluğu siyahilerden oluşan bir yerleşim yeri olan ve New York’ta bulunan Buffalo’da yaşanan trajik toplu cinayetin ardından Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nden geçmişti. Ancak Cumhuriyetçiler ilgili yasayı, gereksiz ve partizan şeklinde nitelendirerek Demokratlar tarafından teklif edilen düzenlemeleri engellemeye çalışmıştı.

Senato’daki kilitlenmenin üstesinden gelinmesi için en az 60 oy gerekiyor, kilitlenmenin aşılması için en az 10 Cumhuriyetçi Senatör, Demokratlarla birlikte oy kullanmak zorunda.

Yerel Terörizm Yasası’nın, Senato’da başarısızlığa uğramasının bir kez daha gösterdiği, milletvekillerinin silah kontrolüne ilişkin yasaları yürürlüğe koymakta nasıl zorlandıkları ve önemli politika değişikliklerinin, toplu cinayetlerin ardından dahi kutuplaşmış bir siyasi ortamda, Cumhuriyetçilerin yaygın muhalefeti ile karşılaşması oldu.

Illinois temsilcisi Adam Kinzinger’in Buffalo’da yaşanan süpermarket saldırısından sonra Demokratlar liderliğindeki meclisin önündeki düzenleme için olumlu yönde oy kullanmasıyla birlikte, yalnızca bir Cumhuriyetçi Parti üyesi bu yönde oy kullanmış oldu. Adalet Bakanlığı, silahlı saldırının bir nefret suçu ve “ırkçı şiddet içeren bir aşırılık eylemi” olması ihtimalini araştırıyor.

Yetkililer, halkın Salı günü başka bir toplu saldırı ile sarsıldığını, 18 yaşındaki bir silahlı kişinin, kolluk kuvvetleri tarafından öldürülmeden önce Teksas’ta bir ilköğretim okulunda 19 çocuğu ve iki yetişkini öldürdüğünü söyledi.

İlköğretim okulunda yaşanan silahlı saldırı, Demokratlardan silah şiddetine karşı yasalar için öfkeli çağrılara sebep oldu ve Capitol Hill’de silah kontrolü konusunda bir tartışmayı yeniden alevlendirdi; ancak silah kontrolüne ilişkin oldukça uzun süreden beri var olan ve kökeni oldukça eskiye dayanan anlaşmazlığın çözülmesi pek olası görünmüyor.

2022 tarihli Yurtiçi Terörizmin Önlenmesi Kanunu; Ulusal Güvenlik Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve FBI bünyesinde özellikle ülke içi terörizme odaklanacak birimlerin kurulmasını öngörüyor.

Bu birimler, federal hükümetin, önleyici tedbirler alabilmesi için riskleri tespit etmesine yardım etmek amacıyla ülke içi terör faaliyetlerini izleyip analiz edecek.

Kanun teklifi, yerel terör tehditleri hakkında yılda iki defa rapor verilmesi zorunluluğu getiriyor. Ayrıca, özellikle beyaz ırkın üstünlüğünü savunan ırkçılar ve neo-Naziler tarafından oluşturulan tehdidin değerlendirilmesi için çağrıda bulunuyor.

Güney Dakota’yı temsil eden Senatör ve Cumhuriyetçi parti denetçisi olan John Thune, Çarşamba günü yaptığı açıklamada 10 Cumhuriyetçinin Meclis’ten geçen ülke içi terör yasasını ilerletmek için oy kullanma olasılığının “mümkün” olmadığını, çünkü Beyaz Saray ve Adalet Bakanlığı’nın yasa teklifindeki yetkilere halihazırda sahip olduğunu belirttiklerini söyledi.

Thune’un yaptığı “Zaten bunları yapmaya yetkileri var” şeklindeki açıklamayla birlikte ilk kez bir Cumhuriyetçi lider Demokratlar için en önemli öncelik olan kanun teklifinin Senato’dan geçmeyeceğini onaylamış oldu.

Oylamadan önce Schumer, Senato’dan, Meclis’ten geçen kanun teklifini kabul etmesini istedi, ancak Cumhuriyetçilerin muhalefeti nedeniyle kanun teklifinin kabul edilmesinin olası olmadığını kabul etti.

Schumer, “Bugün Senato, Amerika’da hızla yaygınlaşan silahlı şiddetin son zamanlarda gittikçe artan bir şekilde parçası haline gelen ‘beyaz ırkın üstünlüğünü savunan ırkçılık ve ülke içi terörizmin yaygınlaşması’ gibi tehlikeli bir konuda harekete geçme şansına sahip olacak” dedi.

Ancak Schumer, “Trump taraftarı Cumhuriyetçilerin etkisi göz önüne alındığında, bu yasa tasarısının 10 oy alma şansının ne yazık ki az olduğunu biliyorum” diye sözlerine devam etti. “İster ülke içi terör, ister okulda veya mahallede silahlı saldırı ya da isterse başka bir şey olsun, hiçbir silah şiddetinin onları herhangi bir eylemde bulunmaya ikna edemeyeceği çok sayıda Trump destekçisi Cumhuriyetçi var.”

Schumer, Demokratların, silah yasası üzerinde bir tür iki taraflı uzlaşmaya varma çabaları için biraz zaman ve alan vermeye istekli olduklarını, ancak uzlaşmanın gerçekleşme ihtimalinin hâlâ çok yüksek olmadığını kaydetti. Ayrıca, bu çabalara sınırsız bir süre verilmeyeceğini ve ilerleme kaydedememeleri durumunda Senato’nun silah güvenliği mevzuatıyla ilgili oylamalarla devam edeceğini de açıkça belirtti.

“Her şeyi denemeliyiz. Her taşın altına bakmalıyız.” dedi.

Schumer, “Ancak bu, süresiz müzakereye davet değildir. Kusura bakmayın, bu müzakereler kısa sürede meyve vermezse, Senato silah güvenliği yasasını oylayacak” dedi.

Senato’da bulunan Demokratlar, Meclis’ten geçen kanun teklifini, yasama takvimine yerleştirerek oylanabilmesi için gerekli adımları attı. Bununla birlikte, Senato’nun güvenlik önlemlerini ne zaman oylayacağı ve Cumhuriyetçilerin oylamayı tıkamasının üstesinden nasıl geleceği belli değil.

Kentucky’nin Cumhuriyetçi Senatörü Rand Paul, oylamadan önce yaptığı konuşmada ülke içi terör yasasını eleştirdi.

Paul, “Bugün önümüzde sözde ülke içi terörizmi ele alan bir yasa teklifi olacak. Ama bu yasa teklifi Demokratların polislerimizi ve askerlerimizi  ‘beyaz ırkın üstünlüğünü savunan ırkçılar’ ve ‘neo-naziler’ olarak damgalama ve aşağılama planı olarak adlandırılabilir, ne kadar küçük düşürücü!” dedi.

Kaynak: CNN

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Barış ERAYDIN, Emre KOÇ, Mustafa ÖNAL, Yılmaz Batuhan AVAN, Sıla ÇELİK, Fahriye Sudem SEZER, Gülben BAĞCI, Duygu TESBİHÇİOĞLU ve Abdulkadir KOÇER tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: