İçeriğe geç

Macaristan Anayasa Mahkemesi muhalefet tarafından önerilen referandumu iptal etti

by 24/06/2022

Macaristan Anayasa Mahkemesi, Parlamento ve Yüksek Mahkeme’nin (Kúria)  yeşil ışık yakmış olmasına rağmen, tartışmalı Çin üniversite yatırımları ve işsizlik ödeneği referandumlarını engelledi.

Kararda, muhaliflerce iktidardaki Fidesz Partisi tarafından hükümet yandaşı yargıçlarla doldurulduğu düşünülen Anayasa Mahkemesi, muhalefetin, hükümetin Macaristan’ın başkentinde bir Çin Üniversitesi inşa etmeye yönelik tartışmalı planını Macar halkının onaylayıp onaylamadığını sorma ve işsizlik yardımlarını mevcut 3 aylık dönemden en fazla 9 aya kadar uzatma ümitlerini ezip geçti.

Mahkeme, Budapeşte’nin yeşil belediye başkanı Gergely Karácsony’nin başlattığı ve muhalefet partileri tarafından da destek gören demokratik hareketin Fudan Üniversitesi özelinde bir uluslararası antlaşmayı tartışmaya açması ve bu demokratik hareketin işsizlik ödeneği konusunda devlet bütçesini etkilemesini gerekçe göstererek iptal kararı verdi.

Muhalefet bu duruma tepki göstererek, Mahkeme’yi taraflılık ve hükümetin ajandasına hizmet etmekle suçladı.

Karácsony yaptığı açıklamada, bir zamanlar ahlakî bütünlüğü tüm Macarların gururu olan Anayasa Mahkemesi’nin “birkaç onurlu istisna dışında, liyakâtsız avukat zihniyetine sahip parti askerlerinin buluşma yeri haline geldiğini” söyledi.

Kaynak: Euractiv

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Abdulkadir Koçer, Beyza Ergen ve Ediz Gülener tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: