İçeriğe geç

Malezya Seçimleri Sel Tehdidi Altında 19 Kasım’da Yapılacak

by 08/11/2022

Malezya Seçim Komisyonu yaptığı açıklamada, ulusal seçimlerin Kasım ayında yapılacağını söyledi. 19 Kasım’da, yılsonu muson mevsiminde şiddetli yağmur ve sellerin seçmenleri caydırabileceği endişesi var. 

Başbakan İsmail Sabri Yakup, 10 Ekim’de hükümet müttefiklerinin ve muhalefetin muson mevsiminde oy kullanma protestolarını görmezden gelerek erken seçimler için Parlamento’yu feshetmişti.

Parlamento’nun görev süresi Temmuz 2023’te sona eriyor, ancak İsmail Sabri Yakup’un Birleşik Malay Ulusal Örgütü (UMNO) koalisyon iktidarındaki müttefikleriyle çekişiyor ve erken seçimin onların lehine olduğuna inanıyor. UMNO, yerli Malezyalılardan gelecek desteğin geri döneceğine ve gelecek yıl gerçekleşmesi beklenen bir ekonomik yumuşama öncesinde muhalefetin parçalanmış bir durumda olmasına güvenerek kendi başına güçlü bir galibiyetin kazanacağına inanıyor. 

Seçim Komisyonu Başkanı Abdul Ghani Salih,  “İki haftalık resmî seçim kampanyasını başlatacak adaylar için adaylık tarihinin 5 Kasım olacağını, seçimlerde 21,17 milyon seçmenin oy kullanacağını” söyledi. 

“Üç eyalette de 19 Kasım’da yerel seçimler yapılacak” diye ekledi. İsmail’in hükümetindeki muhalefet ve müttefik partiler tarafından kontrol edilen altı eyalet, gelecek yıla kadar beklemek istediklerini belirtti. Ülkenin 13 eyaletinden dördü daha öncesinde anket düzenlemişti. 

UMNO, ülkenin İngiltere hakimiyetinden ayrıldığı 1957’den beri Ulusal Cephe Koalisyonu aracılığıyla Malezya’yı yönetiyordu; ancak koalisyon, 2018 seçimlerinde milyar dolarlık bir mali skandal tarafından düşürülmüştü. Dönemin Başbakanı Najib Razak o tarihten beri yolsuzluk suçlamasıyla 12 yıldır hapiste ve UMNO’nun şu anki başkanı Ahmed Zahid Hamidi de yolsuzluktan yargılanıyor. 

2018’de göreve başlayan eski Başbakan Mahathir Muhammed liderliğindeki reformist hükümetin iki yıldan kısa bir sürede anlaşmazlıklar nedeniyle çökmesiyle birlikte UMNO, kırılgan bir ittifak içerisinde iktidara geri geldi. Ağustos 2021’de Kral tarafından atanan İsmail, 2018 seçimlerinden bu yana ülkenin üçüncü başbakanı. 

Eleştirmenlere göre, 19 Kasım seçimlerinden sonra yeni koalisyonların kurulması muhtemel.

UMNO, feshedilmiş Parlamento’daki 222 milletvekilinden 40’ından azına sahipti ve tek başına iktidar olmak için gereken salt çoğunluğu elde edemeyebilir. 

2018 seçimlerini kazanan muhalefet lideri Anwar İbrahim’in Umut İttifakı, ana muhalefet adayı olmakla birlikte oylarının öteki partilerin çıkışı ile birlikte bölüneceği bekleniyor. Bu partilere Mahathir’in bir Malay partisi ve İsmail hükümetinin bir parçası olan iki Malay partisi de dahil.

Kaynak: VOA

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Güncel Anayasal Gelişmeler dersi kapsamında Ahmet Emir Gündüz, Göknur Durak, Murat Kemal Uçarlı, Ata Murat Coşkun, Hamza Doğan ve İlknur Yıldız tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: