İçeriğe geç

Belçika Anayasa Mahkemesi: “Belçika’daki Özel Şirketler Çalışanlarını Savunmalarını Dinlemeden İşten Çıkarabilir”

by 15/11/2022

Belçika Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara göre, özel sektördeki bir çalışanın patronları ile görüşmeden işten çıkarılması ayrımcılık oluşturmuyor. 

Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karara göre, özel sektördeki bir işverenin, işten çıkarma için çalışanı ile görüşmek zorunda olmaması ayrımcılık değil, ancak idare memurları görevden alırken hâlâ bunu yapmakla yükümlü.  

Bir özel sektör çalışanının acil bir sebeple işten çıkarılması ve bu konuda Brüksel’in Fransız Bölgesi’ndeki iş mahkemesine bu konuda itiraz etmesinin ardından Anayasa Mahkemesi’nin bu konudaki görüşü sorulmuştu. 

Prensip olarak, özel sektör işvereni, bir işçiyi acil bir sebeple işten çıkarırken işçi ile görüşmek zorunda değil. Ancak idare, bir memuru işten çıkarırken sözleşmeyi feshetmeden önce memurla iletişime geçmeli.

Bu durum, iş mahkemesini, özel sektördeki farklı yöndeki uygulamanın ayrımcılık teşkil edip etmediği yönünde şüpheye düşürse de Anayasa Mahkemesi uygulamanın ayrımcılık teşkil etmediğine karar verdi

Şüphe oluşmasının sebebi, özel sektörde hiç uygulanmamış olan ancak idarenin bilgilendirme ve ilgili kişileri koruma yükümlülüğü nedeniyle ilgili kişilerle zorunlu görüşme uygulaması. Anayasa Mahkemesi, kişilere farklı şekilde davranılmasının meşru olduğuna karar verdi.

Kaynak: The Brussels Times

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Hazal Ekin Yılmaz, Helin Emek Kaya ve İlknur Yıldız tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: