İçeriğe geç

Brezilya’nın ulusal seçim otoritesi politik dezenformasyonu kontrol almaya yönelik düzenlemeleri kabul etti

by 15/11/2022

Brezilya’nın ulusal seçim otoritesi seçim süreciyle ilgili yanlış veya çarpıtılmış bilgilerin sürekli olarak yayınlanması şeklinde tanımlanan “sistematik yanlış bilgi üretimini” hedef alan çevrimiçi dezenformasyonu sınırlayan kuralları onayladı.

Yüksek Seçim Mahkemesi (TSE), aşırı sağ tandanslı başkan Jair Bolsonaro ve solcu rakibi Luiz Inacio Lula da Silva arasındaki şiddetli başkanlık yarışını, aynı genel seçimlerde yaşandığı gibi tehlikeye atabilecek yanlış bilgilerin yayılmasına karşı mücadele kapsamında, seçim sürecinin dürüstlük çerçevesindeki seyrini korumaya yönelik kuralları oybirliğiyle kabul etti. 

TSE Başkanı Bakan Alexandre de Moraes, kurulun herhangi bir paylaşımın dezenformatif bir içerik olduğuna karar vermesi halinde, içeriğin ona benzer tüm yayımlarla birlikte kaldırılacağını açıkladı. Bakan aynı zamanda “böyle bir içeriğin paylaşımının tekrarının tespit edilmesi” halinde, beyana veya yargı kararına gerek duyulmaksızın bu sahte haberlerin derhal yayından kaldırılacağını vurguladı.

Kabul edilen kararlar, yanlış bilgilerin yayında bulunduğu süreyi azaltmayı amaçlarken, kararın 2. paragrafı, “oylama, sayım ve oy sayımı süreçleri de dahil olmak üzere seçim sürecinin bütünlüğünü etkileyen, doğru olmadığı veya ciddi şekilde bağlamından koparıldığı bilinen haberlerin yayılmasını veya paylaşılmasını” yasaklıyor. Ayrıca uyarının alınmasından 2 saat sonra hâlâ karara uymayanlara saat başına 100.000BRL para cezası kesileceğini vurgulayan de Moraes, “TSE, içeriğin aşağılayıcı, hakaret içerikli, nefret söylemi bulunduran veya hileli bir haber olduğuna karar vermesinin ardından, haberin yayında kalması söz konusu değil” dedi. 

Bu kararlar ayrıca, serbestçe reklamı yapılanlar hariç ücretli seçim reklamlarının, seçim sırasında internette içerik tanıtımını yasaklayan 23.610 Sayılı Kararın 5. maddesi uyarınca, seçimden 48 saat öncesine ve seçimden 24 saat sonrasına kadar yayınlanmasını yasaklıyor.

Reuters’e göre Brezilyalı yayıncılar, kararın medya ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiğinden şikayetçiler. Yayıncılar, rejime ve diğer adaylara yönelik yapıcı eleştirilerin engellendiğini, Başkan adayı Luiz Inacio da Silva hakkında konuşurken “eski hükümlü”, “hırsız” veya “yozlaşmış” gibi kelimeleri kullanmalarının yasaklandığını belirtiyor.

Kaynak: Jurist

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Mert Nahmias, Mertali Ayna ve Mihri Ecem Donma tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: