İçeriğe geç

Kosta Rika Anayasa Mahkemesi, muhalif gazetecilere ait eğlence merkezi Parque Viva’yı salgın gerekçesiyle kapatan emri basın özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti

by 25/11/2022

Yargıçlar, ortada basın özgürlüğünün dolaylı bir ihlalinin söz konusu olduğunu düşünüyor.

Kosta Rika Anayasa Mahkemesi (Sala Constitucional ya da yaygın olarak bilinen adıyla Sala IV), La Nación gazetesinden bir grup gazetecinin bu yıl Temmuz ayında Parque Viva’nın hükümet tarafından kapatılmasına karşı yaptığı başvuruyu kabul etti.

Başvuru, Başkan Rodrigo Chaves ve Sağlık Bakanı Joselyn Chacón’a karşı yapıldı.

Parque Viva kompleksinin sahibi olan La Nación’dan gazeteciler, yaptıkları başvuruda, Rodrigo Chaves’in başkan adayı olduğu dönemde, La Nación ve Kanal 7’nin “ortadan kaldırılması” vaadini açıkça dile getirdiğini, nitekim Chaves’in bu söylemlerinin 29 Ocak 2022’de videoya kaydedildiğini ve bu kayıtları mahkemeye delil olarak sunduklarını dile getirdi.

Buna ek olarak gazeteciler, göreve geldikten iki aydan kısa bir süre sonra, Chaves’in basına karşı şiddetli sözlü saldırılara başladığına ve Hükümet Konseyi’nin basın toplantılarını Grupo Nación’un mali durumu ve Caja Costarricense de Seguro Social’dan (CCSS)’dan alınan borçları ödeyebilme kabiliyeti hakkında şüphe düşürmek için kullandığına dikkat çekti.  

Anayasa Mahkemesi yargıçlarına göre, olayda basın özgürlüğünün dolaylı bir ihlali söz konusu. Mahkeme kararı, devletin masrafları, meydana gelen zararları ve kayıpları ödemesini emrediyor. 

Böylece hükümet tarafından kamu sağlığı ve güvenliğini korumak gerekçeleriyle Parque Viva’yı kapatan 8 Temmuz 2022 tarihli halk sağlığına ilişkin karar (MS-DRRSCN-DARSA2-OS-0368-2022) ve 15 Temmuz 2022 tarihli ilgili belge (MS-DRRSCN-DARSA2-1724 -2022) iptal edildi. 

Anayasa Mahkemesi Başkanı Fernando Castillo, yargıçların çoğunluğu adına, hükümetin Parque Viva’yı kapatma eyleminin “demokratik sistemimizin temel bir unsuru olan basın özgürlüğünün dolaylı ihlali” oluşturduğunu ifade etti. 

Etkinlik ve konser yapımcısı Asier Isusi, kararı memnuniyetle karşıladı ve bu kararın etkinlik organizatörlerine fayda sağlayacağını söyledi.

Mahkemenin çoğunluğu tarafından kabul edilen karara yönelik olarak hükümet, ülkenin kurumlarına ve kuvvetler ayrılığına saygılı olduğunu bildirdi ve Sala IV’ün kararına ilişkin kendilerine tebligat gelmediğini, dolayısıyla yorum yapamayacaklarını bildirdi.

Hükümet tarafından yapılan basın açıklamasında, ülkenin anayasası uyarınca vatandaşların sağlık ve güvenliğinin korunmaya devam edileceği vurgulandı.

Kaynak: Q Costa Rica

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Ekin Kaçar, Efe Berk Şimşek, Ecenur Eyşi ve Zehra Heda Türkmen tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: