İçeriğe geç

Orta Afrika Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’nin Görevden Alınan Başkanı Adaletsizliğe Tepki Gösterdi

by 25/11/2022

Orta Afrika Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’nin eski başkanı, onu gayri meşru olarak zamanından önce değiştirme girişimini kınadı ve bunun adalet sisteminin güvenilirliğini baltaladığını söyledi.

Danielle Darlan, başkanlık ettiği Anayasa Mahkemesi’nin Eylül ayında devlet başkanı Faustin-Archange Touadera’nın 2025’te üçüncü bir dönem için aday olmasına izin verecek reformları engellemesinden bu yana baskı altında. 

Haftalar sonra, hükümet, 70 yaşındaki yargıcın yıl sonuna kadar emekli olması emrini verdi. Yargıç bu emri reddetti, ancak geçen hafta bu olayın ardından gelen bir kararname ile birlikte yargıcın, 2017 yılında mahkeme başkanı olarak atanmasına karşılık olarak bir kalıcı engel gösterildi ve atama iptal edildi.

Anayasa Mahkemesi’nin Başkan Yardımcısı Jean-Pierre Waboe, Darlan’ın görevini geçici olarak devraldı.

Başka bir Anayasa Mahkemesi yargıcı olan Trinite Bango Sangafio da görevinden alındı.

Cuma günü Touadera’ya yazdığı bir mektupta Darlan, görevden alınmasını haklı çıkaracak hiçbir şey olmadığını belirterek, kalıcı bir engelin ciddi bir hal, demans, insan hakları ihlalleri veya kanıtlanması gereken diğer sorunları ima ettiğini belirtti.

Görevden alınmasının, mahkemenin meşruiyeti ve güvenilirliği üzerinde hesaplanamaz sonuçlar doğuracağını ve bir anayasa ihlali olduğunu söyledi.

Hükümet sözcüsü yorum taleplerine yanıt vermedi. Mahkeme temsilcisi Marc Saint Clair Tchibiti ise yorum yapmayı reddetti.

Touadere destekçileri, Mayıs ayında, komşu ülkelerde bu yönde bir uygulama olmamasını örnek göstererek, bir kişinin yalnızca iki dönem devlet başkanlığı yapabileceğini düzenleyen anayasa kuralını değiştirecek bir önerge sunmuştu.

Orta Afrika Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi, anayasa değişikliklerini hazırlamak üzere bir komisyon kurulduğunda, Anayasa Mahkemesi kararlarının temyiz edilemeyeceğine dayanarak bu komisyonu dağıtmadan hemen önce protestolar patlak vermişti.

Bu işlem, muhaliflerin yozlaşmış otokrasi olarak tanımladıkları Afrika’nın bazı bölgelerindeki bir eğilimle aynı doğrultuda.

Son yıllarda Ruanda, Kongo Cumhuriyeti, Fildişi Sahili ve Gine de dahil olmak üzere birçok Afrika ülkesi devlet başkanı, görevde kalabilmek için anayasa değişiklikleri yapmaya çalışıyor.

ABD, Darlan’ın görevden alınmasını eleştirdi ve yetkilileri mahkemenin güvenliğini ve bağımsızlığını sağlamaya çağırdı.

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Selin Aydemir, Nazlıcan Olgun, Öykü Çoşgun, Murat Kemal Uçarlı ve Sude Özsoy tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: