İçeriğe geç

Berlin Anayasa Mahkemesi “Kaotik” 2021 Eyalet Seçiminin Yeniden Yapılmasına Karar Verdi

by 06/12/2022

Berlin Anayasa Mahkemesi, 16 Kasım tarihinde vermiş olduğu kararla, seçim merkezlerindeki sandık sonuçlarını etkilemiş olabilecek “kaotik” koşullar altında gerçekleştirilen bölgesel parlamento seçimlerinin yeniden yapılmasına karar verdi.

Oylama, Eylül 2021’de federal seçimlere paralel olarak, Berlin Maratonu ile aynı gün ve COVID-19 karantinası yürürlükteyken gerçekleşmişti.

16 Kasım tarihinde verilmiş olan karar 90 gün içinde uygulanacak ve 12 bölge meclisi seçimlerini de kapsayacak. Kararla birlikte Anayasa Mahkemesi yargıçları tarafından eylül ayında yapılan bir ön değerlendirme de doğrulanmış oldu.

Ön değerlendirmede uzun bekleme sürelerine, oy verme merkezlerindeki geçici kapatmalara ve yanlış veya eksik oy pusulalarına değinilmişti.

Eyalet yetkilileri seçimlerin tekrarı için 12 Şubat gününü belirledi.

Berlin, çevreci Yeşiller ve aşırı solcu Die Linke partisi ile koalisyon halinde olan Sosyal Demokrat(SPD) Belediye Başkanı Franziska Giffey tarafından yönetiliyor.

INSA enstitüsü tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir ankete göre, seçimler 20 Kasım tarihinde yapılacak olsaydı SPD oyların %20’sini alacak ve böylece Yeşiller (%20) ve muhalefetteki Hristiyan Demokratlar (%21) ile aynı oy oranına sahip olacaktı.

1000 kişinin katıldığı çevrimiçi ankete göre, Die Linke oyların yalnızca %12’sini alacak.

Geçen hafta, Federal Meclis’in alt meclisi olan Bundestag, Berlin’deki 2.250’den fazla sandıktan 431’indeki seçmenlerin federal seçimlerdeki oylarını da yeniden kullanmaları gerektiğine karar verdi. Seçim tekrarının federal hükümetin bileşimi üzerinde herhangi bir etkisi olması beklenmiyor.

Kaynak: Reuters

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Hakan Oğuz Ege, Göknur Durak ve Habibe Seda Çetin tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: