İçeriğe geç

Rusya’da “Blinken’e Cevap Yasası” Olarak Bilinen Eşcinsel Propaganda Yasası Kabul Edildi

by 06/12/2022

Rusya parlamentosunun alt meclisi sözde ’’eşcinsel propagandası’’ yasağını oybirliğiyle genişletti.

Yasanın son haline göre kitaplarda, filmlerde ve internette eşcinselliğin her türlü tanıtımı yasa dışı olarak kabul edildi ve ağır yaptırımlara bağlandı. 

Yasa, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in yasayı “ifade özgürlüğüne darbe” olarak eleştirmesinin ardından “Blinken’e Cevap yasası” olarak adlandırılmıştı.

Aktivistler, bunun Rusya’nın LGBT topluluğunu bastırmak için bir başka girişimi olduğunu söylüyor.

Yasa tasarısı, Rusya’nın alt meclisi olan Duma’da karşı oy olmaksızın 397 oyla kabul edildi.

Tasarının hâlâ üst mecliste onaylanması ve Başkan Vladimir Putin tarafından imzalanması gerekiyor ancak bu büyük ölçüde idari bir adım olarak görülüyor.

Üzerinde tartışmalar süren ‘’eşcinsel propaganda’’ yasasının ilk hali 2013 yılında kabul edilmiş ve çocuklar arasında ‘’geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin propagandası’’ olarak nitelendirilen, aynı cinsiyetten ilişkilerin tasvirini yasaklamıştı.

Bu yasa tasarısı, kitle iletişim araçlarında veya reklamlarda aynı cinsiyetten ilişkilerin olumlu tasvirlerini pornografi dağıtmak, şiddeti teşvik etmek veya ırksal, etnik ve dini gerilimleri körüklemek eylemleriyle aynı çatı altında sınıflandırıyor.

LGBT toplumunu olumlayan reklam,  kitap ve filmlerin yasaklanması,  bu durumun Rus Edebiyatının klasiklerini etkileyebileceği konusunda uyarıda bulunan yayıncıları endişelendiriyor.

Tasarıya göre LGBT ile ilişkilendirilen konularla ilgili çevrimiçi tartışmalar engellenebilecek ve LGBT sloganları veya sembolleri içeren ürünlerin satışı da yasaklanabilecek.

Yasayı çiğneyen herkes 400.000 rubleye (6.600 $) kadar para cezasına çarptırılırken, şirketler 5 milyon rubleye (82.100 $) kadar para cezası ödemek zorunda kalabilecek. Yabancılar ve vatansız kişiler, yasaya uymadıkları takdirde hapsedilme veya Rusya’dan sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıya kalacak.

İnsan hakları savunucuları ve LGBT grupları, yasanın alanının genişletilmesinin LGBT topluluğunun herhangi bir eyleminin veya açıklamasının suç sayılacağı anlamına gelebileceğini belirtti.

Rusya merkezli LGBT destek grubu Vykhod’dan Kseniya Mihaylova, dokuz yıl önce kabul edilen ilk yasanın eşcinsel topluluğuna yönelik bir saldırı dalgasını tetiklediğini söyledi.

Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, yasa değişikliğinin, devletin LGBT bireylere yönelik şiddete karşı olmadığı anlamına geldiğini ve artık bu saldırıların “tsunami” boyutuna ulaşacağını söyledi.

Anthony Blinken Çarşamba günü Rusya’yı tasarıyı geri çekmeye ve herkesin insan haklarına ve onuruna saygı göstermeye çağırmıştı. 

Yasa tasarısını “Blinken yasasına yanıt” olarak nitelendiren Duma Sözcüsü Vyacheslav Volodin farklı bir görüş benimsiyor.

Volodin, yasanın ülkeyi Batı’nın yaydığı “karanlık” olarak adlandırdığı LGBT değerlerinden koruyacağını söyledi.

Vladimir Putin’in eşcinsel karşıtı söylemi, siyasi söyleminin temel taşı haline geldi. Yakın tarihli bir konuşmasında, Avrupa’da gey ve trans haklarının desteklenmesini örnek vererek Batıyı Satanizm’e doğru ilerlemekle suçlamıştı.

Kaynak: BBC

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Batuhan Çetinkaya, Ayşe Zişan Çifçi, Ahmet Emir Gündüz, Ata Murat Coşkun, Abdullah Altıntop ve Beyza Sude Demir tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: