İçeriğe geç

Peru Anayasa Mahkemesi, Devlet Başkanı Pedro Castillo’ya Yönelik Vatana İhanet Suçlamasını Düşürdü

by 13/12/2022

İhanet suçlaması, Başkan Castillo’nun kamu hizmetinden beş yıl süreyle men edilmesini ve derhal görevden alınmasını öngörüyordu.

22 Kasım Salı günü Peru Anayasa Mahkemesi, Başkan Pedro Castillo’nun avukatları tarafından yapılan habeas corpus başvurusunu kabul etti ve muhalefetin kontrolündeki Kongre tarafından vatana ihanet suçlamasıyla kendisine yöneltilen anayasal şikayeti iptal etti. Mahkeme ayrıca, Kongre’nin Anayasal Suçlamalara İlişkin Alt Komite tarafından hazırlanan ve onaylanan raporu “parlamentoda gereken çoğunluğun sağlanamadığını” belirterek iptal etti ve Kongre’ye sürecin sona erdirilmesini emretti.

İptal edilen raporda, Peru topraklarını denize erişebilmesi için Bolivya’ya devretmeyi teklif ettiği iddiasıyla Devlet Başkanı Castillo’nun vatana ihanet girişiminde bulunma suçundan yargılanması önerilmişti. Ayrıca rapor, devlet başkanının beş yıllık bir süre için kamu hizmetinden men edilmesinin yanı sıra derhal görevden alınmasını öngörüyordu.

Raporun iptal edilmesi yönünde oy kullanan altı yargıçtan dördü, raporun sadece hakları etkilemekle kalmayıp başkanlık kurumuna da zarar verdiğini savundu. Ayrıca raporun, “görüşlerin ifade edilmesinin isnat edilen suçlamayla ilgili olup olmadığını belirlemediğini” ekledi.

Şikâyet, Mart ayında muhafazakar milletvekilleri tarafından gündeme getirilmişti. Birçok kişi bunu, Başkan Castillo’yu ahlaki yetersizlik iddiasıyla düşürmek için yeterli olan oy sayısını iki kez toplayamadıktan sonra devirmenin daha kolay bir yolu olarak yorumlandı.

Başkan Castillo’nun avukatı Benji Espinoza, Mahkeme’nin verdiği tarihi kararın doğru olduğunu belirterek, “suçlamalar yasal bir saçmalıktı’’ dedi.

Karar, Amerikan Devletleri Örgütü’nün üst düzey heyetinin Peru’ya gelmesinden bir gün önce açıklandı.

19 Ekim’de Castillo, Amerikan Devletleri Örgütü’nden Amerikalılar Arası Demokratik Sözleşmesi’ni işletmesini ve ülkedeki tüm siyasi güçler ile ülkedeki politik çatışmanın ve tekrarlanan görevden alma teşebbüslerinin sona erdirilmesi için bir müzakere başlatılmasını talep etmişti. Castillo parlamentoyu, savcılık makamını ve kamu kurumlarını kontrol eden sağ kanadın kendisine karşı bir darbe planladığını da beyan etti. Castillo, Amerikan Devletleri Örgütünden Peru hükümetine yardım etmesini, demokrasiyi korumasını ve ülkedeki anayasal düzenin sekteye uğramaması için destek olmasını talep etti.

Castillo Temmuz 2021’de göreve başladığından beri Peru’daki sağcı güçler, hükümete karşı istikrarsızlaştırma girişimlerini teşvik ediyor, onu ve atadığı kişileri iktidardan düşürmeye çalışıyor.

Görevinin son 16 ayında, Castillo hakkında yolsuzluk, suç örgütü kurmak, nüfuzunu kötüye kullanmak, gizli anlaşmalar yapmak, hukukun işleyişine müdahalede bulunmak ve yüksek lisans tezinde intihal yapmak gibi suçlamalarla altı soruşturma açıldı. Ayrıca Castillo’nun düşürülmesi için parlamentoda iki kez oylama yapıldı ancak o, bu girişimleri atlattı. Şu anda, parlamentodaki muhalefet partileri ona karşı üçüncü bir düşürme önergesini hazırlıyor. Ayrıca Castillo, kabinesini üç kez değiştirmek zorunda kaldı; Kongre ile olan çekişme ve anlaşmazlıkları nedeniyle altı düzineden fazla bakan değiştirdi.

(Bu haberin ardından yaşanan gelişmelerde Pedro Castillo Kongre’yi feshettiğini açıklamış ancak Kongre karşı hamleyle Castillo’yu görevden almıştır. Pedro Castillo şu anda cezaevindedir. Yerine Başkan Yardımcısı Dina Boluerte geçmiştir.)

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Buğra Can, Buse Yağmur Güngör, Derin Meşe, Abdullah Altıntop ve Yiğit Canpolat çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: