İçeriğe geç

Danıştay 5. Dairesi’nden Üç Yeni Karar: OHAL KHK’leri ile ihraç edilenler İdare Mahkemesi’ne başvurmalı

by 07/11/2016

Ddanistayanıştay 5. Dairesi, 4 Ekim 2016 tarihinde verdiği üç ayrı karar ile 667, 669 ve 672 sayılı Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnameleri (OHAL KHK) ile meslekten atılan ya da kamu görevinden çıkartılan kişiler için idari yargıda görevli yargı yerinin Danıştay değil, İdare Mahkemesi olduğuna karar verdi. Böylece OHAL KHK’leriyle birlikte başlayan bu belirsizlik ortadan kalkmış ve başvurulacak yol kesinleşmiş oldu. 3 Kasım 2016 tarihinde Danıştay’ın karar arşivine yüklenen bu üç kararın linklerini ve özetlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan davacının, 667 sayılı OHAL KHK’sinin 3. maddesinin 1. fıkrası uyarınca Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu’nun 24/08/2016 tarih ve 2016/426 sayılı kararıyla meslekte kalmasının uygun olmadığına ve meslekten çıkarılmasına ilişkin işlemin iptali istemi hakkında Danıştay 5. Dairesi, E. 2016/8196 – Karar: 2016/4066 ve 4 Ekim 2016 tarihli kararı:

 (…) Buna göre KHK’nın 3. ve 4. maddelerinde öngörülen meslekten veya kamu görevinden çıkarma; adli suç veya disiplin suçu işlenmesi karşılığında uygulanan yaptırımlardan farklı olarak terör örgütleri ile milli güvenliğe karşı faaliyette bulunduğu kabul edilen diğer yapıların kamu kurum ve kuruluşlarındaki varlığını ortadan kaldırmayı amaçlayan, geçici olmayan ve nihai sonuç doğuran “olağanüstü tedbir” niteliğindedir.

Bu durumda, davacı hakkındaki , Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu’nun 24.08.2016 tarih ve 2016/426 sayılı kararının disiplin suçu işlenmesi karşılığında uygulanan ve yargı denetimine tabi bir disiplin cezası olan meslekten çıkarma cezası niteliğinde olmadığı dikkate alındığında, 6087 sayılı Kanunun yukarıda yer verilen 33. maddesinde yer alan hüküm uyarınca, ilk derece mahkemesi olarak Danıştay’da görülebilecek bir uyuşmazlık bulunmadığından, çözümünde idari yargıda genel görevli yargı yeri olan idare mahkemelerinin görevli olduğu sonucuna varılmıştır.

Danıştay 5. Dairesi, Esas: 2016/7983 – Karar: 2016/4079 ve 4 Ekim 2016 tarihli kararı:

(…) Bu itibarla, davacının, 669 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname ile kamu görevinden çıkarılmasından kaynaklanan uyuşmazlığın, 2575 sayılı Yasa’nın 24. maddesinde sayılan uyuşmazlıklardan olmadığı anlaşıldığından görüm ve çözümünün 2576 sayılı Yasa’nın 5. maddesi gereğince idari yargıda genel görevli yargı yeri olan idare mahkemesine ait olduğu sonucuna varılmıştır.

Danıştay 5. Dairesi, Esas: 2016/8136 – Karar: 2016/4076  ve 4 Ekim 2016 tarihli kararı:

(…) davacının 672 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Kanun Hükmünde Kararname ile kamu görevinden çıkarılmasından kaynaklanan uyuşmazlığın, 2575 sayılı Yasa’nın 24. maddesinde sayılan uyuşmazlıklardan olmadığı anlaşıldığından görüm ve çözümünün 2576 sayılı Yasa’nın 5. maddesi gereğince idari yargıda genel görevli yargı yeri olan idare mahkemesine ait olduğu sonucuna varılmıştır.

3 Yorum
  1. mehmet yurekli permalink

    danistay dairelerince verilen bu uc karar ile ilgili olarak kamuoyuna her hangi bir aciklama yapilmamistir. KHK larla kamudan atilan kisilerin idare mahkemelerinde acmis oldugu davalarla ilgili verilen idare mahkemelerinin kararlarinda yetkinin khk larla ilgili kurulan komisyonlarin karar verebilecegi ile ilgili kararlari nedeni ile davalarinin reddedildigi bilgisi kamuoyunda gecerli bir gorus oldugu danistay baskanligincada bilinmesi gereken bir durumdur. Magduriyetlerin giderilmesi icin konu ile ilgili Adalet Bakanligi yada Danistay Baskanliginca kamu oyuna bir aciklama yapilmasinin zorunlu bir durum oldugunu yorumluyorum Mehmet Yurekli

  2. Yakup pehlivanoğlu permalink

    Meslekten çıkarılan dosyaları 5.dairenin verdiği karara göre 12. Dairenin verdiği kararı hükümsüz kıldığı halde dosyalar hale beklemektedir nedeni ve sebepleri nelerdir.

Trackbacks & Pingbacks

  1. 2016’da İHAM’ın Türkiye’ye Karşı Verdiği İhlal Kararları ve Türkçe Özetleri | Anayasa Gündemi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: