İçeriğe geç

TEPAV, “Anayasa Vatandaş Toplantıları” için moderatörler arıyor

by 03/01/2012

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) , Ocak – Haziran ayları arasında düzenleyeceği Anayasa Vatandaş Toplantıları için moderatörler arıyor. Rasgele şekilde belirlenmiş 10 vatandaşın yeni Anayasa’yla ilgili tartışmasında yönetici değil, kolaylaştırıcı olması beklenen moderatörlerin Siyaset Bilimi ve Hukuk alanında eğitim almış olması isteniyor ve yüksek lisans veya doktora öğrencisi olması tercih ediliyor. Lisans öğrencileri de moderatörlük için başvurabilir ancak en az 3. sınıf öğrencisi olmak şartıyla. Moderatörlerin toplam 10 toplantıya katılabilmesi ve hafta sonları seyahat edebilmesi doğal olarak beklenen özellikler.

Moderatörlerin yol, yemek ve konaklama giderleri karşılanacak. Ayrıca her birine toplantı başına 100 TL verilecek. Başvuruların gönderilmesi gereken e-mail adresleri ilanın sonunda.

TEPAV’dan gönderilen ilana geçmeden önce TEPAV’ın Anayasa çalışmalarının yürütüldüğü Anayasa Platformu‘nu ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

İlan şu şekilde:

Anayasa Vatandaş Toplantıları için moderatörler aranıyor.

Arka Plan

TEPAV 2012 yılı boyunca Anayasa Platformu – Türkiye Konuşuyor projesi kapsamında Türkiye’nin farklı bölgelerinde 10 ilde 1000’er kişilik Anayasa Vatandaş Toplantıları organize edecek. Bu çalışma Türkiye tarihinde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük müzakereci demokrasi etkinliği olacaktır.

Toplantılara katılacak vatandaşlar SMS, MMS, Sesli Çağrı ve hane ziyaretleri aracılığıyla çağrılacak. Çağrılar rastsal olarak belirlenecek vatandaşlara yapılacak, çağrılara geri dönen vatandaşların başvuruları toplantılar için alınacak.

Toplantıların tarafsız, yönlendirme olmadan yapılmasına büyük önem atfedilmektedir. Toplantılarda anayasal konular sadeleştirilmiş bir şekilde 10’ar kişilik masalarda tartışılacaktır. Toplamda 100 masa olması hedeflenmektedir.

Moderatörden beklenenler

Her bir masadaki tartışmanın yönetilmesi için moderatörler istihdam edilecektir. Moderatörlerin masalarda gerçekleştirilecek tartışmalardaki temel görevi hiçbir görüşü dışlamadan, yönlendirme yapmadan masadaki herkesin konuşmasını ve ortak fikirlerin ortaya çıkmasını tartışamaya ayrılan süre içinde sağlamaktır.

Aynı zamanda moderatörlerin tartışma ile anayasal konular arasında ilişki kurabilmeleri, katılımcıların temel bazı sorularına cevap verebilmeleri beklenmektedir.

Toplantıların içerik tasarımı moderatörlerin yükünü, insiyatif kullanımını mümkün olan en az seviyeye indirgeyecek şekilde standardize edilmiştir. Moderatörler açık uçlu bir tartışma yönetmekten çok tartışma tasarımından sapmaları kontrol etmeye odaklanacaklardır.

Her 10 masa için ayrıca bir içerik destek danışmanı görevlendirilecektir. Akademik kimlikli bu danışmanlar masalara içerik konusunda moderatörün üstesinden gelemeyeceği destek gerekirse yardımcı olacaktır.

Moderatörlerde aranan nitelikler

Siyaset bilimi veya hukuk alanında tercihen yüksek lisans ya da doktora öğrencisi olmak. Lisans öğrencilerinin başvuruları da değerlendirilecektir.Bunun için en az 3. Sınıf öğrencisi olma şartı aranmaktadır.

Tercihen belli bir siyasi görüşün savunucusu olmayan; öğrencilerin/gençlerin akademik veya sosyal gelişimlerine odaklanan öğrenci kulübü veya sivil toplum kuruluşları faaliyetlerinde yer almış olmak.

Moderatörlerin insanlarla rahat iletişim kurabilmesi, tartışmalarda çıkabilecek gerilimleri yatıştırabilmesi veya insanları konuşturmaya teşvik edebilmesi açısından özel önem verilmektedir.

Ocak-Haziran döneminde Türkiye’nin değişik illerinde haftasonları düzenlenecek birer günlük 10 toplantıya zaman ayırabilmek. Toplantının bir gün öncesi ve bir gün sonrasının ulaşım, hazırlık, değelendirme/raporlama gibi aktiviteleri için her bir toplantı için 3 gün ayrılabilmesi gerekmektedir.

Ücret ve karşılanan masraflar

Moderatörlerin yemek, ulaşım ve konaklama masrafları karşılanacaktır.

Her bir toplantı için 100 TL verilecektir.

Başvuru:

Lütfen özgeçmişinizi konuyla ilgilinizi ifade edeceğiniz bir ön yazı ile birlikte simge.andi@tepav.org.tr ve aliosman.dizman@tepav.org.tr 10 Ocak 2011 tarihine kadar iletiniz.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: