İçeriğe geç

Birleşmiş Milletler, Türkiye’nin insan hakları durumunu inceleyecek

by 26/01/2015

bmihk

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, 2008’den beri yürüttüğü Evrensel Periyodik İnceleme faaliyeti kapsamında yarın, 2010 yılındaki ilk değerlendirmeden sonra ikinci kez, Türkiye’de insan haklarının durumunu inceleyecek. Türkiye’nin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın başkanlığındaki Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir heyetle yer alacağı toplantıda, hükümetin ve sivil toplum kuruluşlarının Birlemiş Milletler’e sunduğu raporlar kapsamında Türkiye’de insan hakları tartışılacak.

Türkiye saati ile 10.00’da başlayacak toplantı https://webtv.un.org/ adresinden izlenebilir. Twitter kullanıcıları #UPRTurkey hashtaginden ya da https://twitter.com/UPRinfo adresinden toplantıyı takip edebilir.

İnsan Hakları Ortak Platformu’nun (İHOP) çağrısı şu şekilde:

Birleşmiş Milletler’e üye devletler tarafından Türkiye’nin insan haklarına dair durumunun gözden geçirildiği Evrensel Periyodik İnceleme (EPİ) toplantısı Cenevre’de gerçekleşecek. İHOP, Siyah Bant, P24 ve Freemuse olarak bu toplantıyı internetten canlı izlemek ve tartışmak için insan hakları aktivistleri, sanatçılar ve gazetecilerle biraraya geleceğiz, yorumlarımızı sosyal medya aracılığıyla kamuoyuyla paylaşacağız. 27 Ocak 2015 tarihinde 10:00-13:00 arasında gerçekleşecek canlı yayın izleme toplantısını ve interaktif yazışmaları twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

@Siyah_Bant @P24Punto24 @Free_Muse # UPRTurkey

From → İnsan hakları

One Comment
  1. ufak bir düzeltme: “universal periodic review” ifadesindeki “universal” evrensel diye çevrilmez. universal orada “genel” anlamındadır. bkz. https://twitter.com/Aidios_z/status/560042019188645889

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: