İçeriğe geç

Mısır Anayasa Mahkemesi: “Hristiyanların da hacca gitmek için ücretsiz izin hakkı var”

by 23/02/2017

Mısır Yüksek Anayasa Mahkemesi, Cumartesi günü Mısır Hristiyanlarına Filistin’in Kudüs şehrine hac yolculuğu yapmak üzere işten bir aylık ücretli izin alma hakkını veren bir karar yayınladı.

Kararda memurlar yasasında yer alan birçok maddenin Müslümanlara Mekke’ye hac yolculuğu yapmak için ücretli izin verdiği ve aynı hakların Hristiyanlara verilmesini reddettiği için anayasaya aykırı olduğu belirtildi.
Kıpti aktivistler kararı, Kıpti Hristiyanlar için tam vatandaşlık haklarına doğru yeni bir adım ve tüm vatandaşların eşit olduğunu öngören 2014 Anayasası hükümlerinin uygulamaya yansıtılması olarak görüyor.
Bununla birlikte, kararın Kudüs’ü ziyaret eden Hristiyan sayısını artırması beklenmiyor. 1980’lerde, Kıpti Ortodoks Kilisesi, takipçilerine İsrail işgali nedeniyle dini ayin yapmayı yasaklamıştı. Yine de pek çok Hristiyan bu ziyaretin dini bir konu olduğunu ve İsrail’le normalleşme içermediğini iddia ediyor.

Kilise, yasağı ihlal eden ve Kudüs’ü ziyaret edenlere ceza öngörüyor. Ayrıca Kilise işgal altındaki kente organize edilen turlar ile bağlantısı olduğunu da reddediyor.
Kasım 2015’te Kıpti Kilisesi Başkanı Papa 2. Tawadros, Kudüs’teki Kıpti Kilisesi Başpiskoposu Anba İbrahim’in cenaze töreni için Kudüs’ü ziyaret etmişti. 1967’den beri ilk defa gerçekleşen bu ziyaret tartışmalara yol açmış ve normalleşme ile ilgili soruları gündeme getirmişti.
Ancak kilise ziyaretin tek amacının başsağlığı dileklerini sunmak olduğunu ve siyasi bir amacının olmadığını belirtmişti.
Papa 2. Tawadros, resmi rakamlar bulunmamakla birlikte, 2016’da Kıptilerin Mısır nüfusunun yaklaşık %16’sını oluşturduğunu belirtiyor.
Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutionals Developments dersi kapsamında Ali Uzunöz ve Furkan Yılmaz tarafından çevrilmiştir. 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: