İçeriğe geç

İHAM’in Bilgen v. Türkiye kararının çevirisi: “Kıdemli bir hakimin daha alt bir yargı çevresine nakledilmesine ilişkin HSYK kararının yargısal denetime tabi olmaması adil yargılanma hakkının ihlalidir.”

by 01/04/2021

İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi (İHAM) 9 Mart 2021 tarihinde Bilgen v. Türkiye davasında oybirliğiyle Sözleşme’nin 6.maddesinin ihlal edildiğine karar vermiştir.

Dava, Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nde görevli olan kıdemli bir hâkimin rızası olmadan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yargısal denetime tâbi olmayan bir kararıyla daha alt yargı çevresindeki başka bir mahkemeye nakledilmesiyle ilgilidir.

Mahkeme, kuvvetler ayrılığının önemini yineledikten sonra, özellikle, başvurucunun önemli bir mesleki meselesi için mahkemeye erişiminin reddedilmesinin meşru bir amaç gütmediğini ve bunun potansiyel olarak yargı bağımsızlığına zarar verebileceğini ve dolayısıyla haklarını ihlal ettiğini tespit etmiştir.

Kararın tamamını buradan okuyabilirsiniz. Av. Rumeysa Budak tarafından yapılan kararın mahkeme değerlendirmelerinin birebir çevirisine ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bilgen v. Türkiye, Başvuru no. 1571/07, Karar Tarihi: 09.03.2021

From → Haberler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: