İçeriğe geç

Fiji’de yeni bir Anayasa’ya doğru

by 20/01/2012

ConstitutionMaking.org‘un haberine göre, Myanmar’daki güncel gelişmeler, düşük beklentilerle kabul edilen Anayasaların bile çok önemli siyasal değişikliklere yol açabileceğini göstermekte. Bunun ışığında, ordunun en güçlü ismi Voreqe Bainimarama’nın 7 Ocak’ta üç yıllık olağanüstü hali kaldırdığı ve yeni bir Anayasa’ya ihtiyaç duyulduğunu ifade ettiği Fiji’deki gelişmeleri takip etmek önemli. Bainimarama’nın açıklamasına göre yeni taslak, oyun tekliğine dayanacak ve etnisiteyi siyasetin resmî temeli olarak kabul etmeyecek. Fiji’de 2006 yılında Bainimarama’nın hükümet darbesinin Temyiz Mahkemesi tarafından hukuk dışı ilan edilmesinin ardından olağanüstü hal ilan edilmişti.

Bainimarama, 2009’da açıkladığı ve “2012 Eylül’ünde Anayasa yazım sürecinin başlayacağını” duyurduğu takvimle bağlı. Bainimarama’nın, yürürlükten kaldırdığı 1997 Anayasası’nı yeniden yürürlüğe sokma niyeti yok gibi gözüküyor. Söz konusu metin, Fiji’nin ilk yerli hükümetinin seçilmesini sağlamış ancak, niyeti farklı olsa, siyasetin etnik temele dayanmasına neden olduğu gerekçesiyle eleştirilmişti. Yeni yazım sürecinde 1997 metninin bir temel olarak kabul edilip edilmeyeceği de merakla bekleniyor. Bu yaklaşım, etnik çatışmalara neden olan seçim kurumlarının etkisini azaltırken yazım sürecinde enerji tasarrufunu da sağlayabilir.

2009’a geri dönersek, Bainimarama, süreçte vatandaşlara da geniş çaplı şekilde danışılacağını ifade etmişti. Sözünü tutacak mı, göreceğiz.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: