İçeriğe geç

Arnavutluk Anayasa Mahkemesi kamu ihalesi alan sosyalist vekilin görevine son verdi

by 23/05/2016

Arnavutluk Anayasa Mahkemesi, Sosyalist Parti üyesi Kokedhima’nın vekillini, seçildikten sonra şirketi kamu ihalesi aldığı için anayasaya aykırı buldu.

Sosyalist Parti üyesi Kokedhima Meclis üyeliğini, önceden sahip olduğu şirketin bir kamu ihalesini kazanması üzerine açılan ve bir yıl süren yargı sürecinin sonunda kaybetti.

Anayasa Mahkemesi, Kokedhima’nın Meclis üyeliğinin anayasaya uygun olmadığını tespit etti.

Bir iş insanı ve medya patronu olan Koco Kokedhima, 2013 yılında, Vlora’nın güney bölgesinden Sosyalist Parti milletvekili seçilmişti.

Görev süresi boyunca Koço Kokedhima, kırsal bölgelere büyük refah getireceği iddiasıyla esrar üretiminin yasallaşmasını savunmuştu.

Arnavutluk Anayasası’na göre milletvekillerinin kamu mallarından kâr sağlaması mümkün değil. Muhalif merkez sağ Demokratik Parti, Kokedhima’nın şirketlerinden biri olan internet servis sağlayıcısı Abiss.net’in de Kokedhima milletvekili seçildikten sonra devlet kurumları ile sözleşme yapmaya devam ettiğini iddia etti. 

57 yaşındaki Kokedhima ise, devlet kurumları ile yaptığı son sözleşmeyi imzaladığında teknik olarak henüz milletvekili seçilmiş olmadığını iddia etti ve şirketini, seçilmesinin ardından kısa bir süre sonra sattığını ekledi.

Ancak Mahkeme, Kokedhima’nın savunmasını kabul etmedi.

Kokedhima, Arnavutluk’un yakın tarihte aynı nedenden ötürü görevini kaybeden ikinci milletvekili oldu. Şu anki Sağlık Bakanı Ilir Beqaj da, 2011 yılında, kısmen sahibi olduğu bir şirketin bir kamu ihalesini kazanması nedeniyle o zamanki milletvekilliğini kaybetmişti.

Kaynak: Balkan Insight

Bu haber, BAU LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Mikail Yiğit, İrem Özbay, Hasan Can Karaca, Burak Kayış, Metin Seven, Nergiz Oprescu, Arif Atahan Yılmaz, Berke Yılmaz, Batuhan Kocabaş ve Alp Soysal tarafından çevrilmiştir. 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: