İçeriğe geç

Şili Devlet Başkanı Bachelet eşcinsel evlilik için kanun tasarısını Kongre’ye gönderdi

by 08/09/2017

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, Latin Amerika’nın toplumsal olarak en muhafazakâr ülkesi olarak görülen ülkesinde son yıllarda yaşanan reformların bir devamı olarak, eşcinsel evliliğin yasallaşmasını sağlayacak bir kanun tasarısı hazırladı.

Bachelet, milletvekillerine gönderilecek tasarıyı Başkanlık Sarayı’ndaki bir törende imzaladı. Bachelet, düzenlemenin evliliğin bir erkekle bir kadın arasında olduğuna dair tanımını genişletmeyi amaçladığını ve eşcinsel çiftlere çocuk edinme hakkı da tanıyacağını ifade etti.

Şili Devlet Başkanı “eski önyargıların aşktan daha güçlü olmasına izin veremeyiz” şeklinde konuştu.

Şili aynı cinsiyetten olan çiftler için medenî birliği 2015 yılında kabul etmiş ve eşcinsel ilişkiyi 1999’da suç olmaktan çıkarmıştı. Tasarı, Şili Anayasa Mahkemesi’nin ülkedeki mutlak kürtaj yasağını bitiren düzenlemeyi anayasaya uygun bulmasından yalnızca bir hafta sonra geldi.

Medenî birlik bir çok Güney Amerika ülkesinde kabul edilmiş olsa da yalnızca Arjantin ve Uruguay aynı cinsiyetten olanların evliliğini yasal hale getirmiş durumda. Eşcinsel evlilik Brezilya ve Kolombiya’da da mahkeme kararlarıyla yasallaşmıştı.

Bachelete’nin düzenlemeyi, 2018’in Mart ayında biten görev süresi içerisinde Kongre’den geçirebilmesi pek mümkün görünmiyor. Ancak eşcinsel hakları savunucuları kararı, tüm haklara kavuşmak için atılmış önemli bir adım olarak görüyor.

Iguales Vakfı kurucularından Luis Larrain “bu, evlilik konusunda cinsel yönelime dayalı ayrımcılığın bitirilmesinin başlangıcı” şeklinde konuştu.

Kaynak: Independent

 

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: