İçeriğe geç

Ekvador Anayasa Mahkemesi evlilik hakkını eşcinsel çiftleri de kapsayacak şekilde genişletti

by 05/08/2019

Ekvador Anayasa Mahkemesi, evlenme talepleri ülkenin nüfus idaresi tarafından reddedilen iki eşcinsel çiftin açtıkları davada lehlerine karar vererek eşcinsel evlilik hakkını tanıdı.

2015 yılında eşcinsel medenî birlikteliği yasalaştıran Ekvador’da eşcinsel çiftlere evli çiftlerle aynı yasal haklar ve faydalar sağlanmamıştı.

Anayasa Mahkemesi’nin kararına göre, her ne kadar Ekvador Anayasası’nın 67. maddesinde evliliğin bir erkek ve bir kadın arasında olduğu belirtilse de bu hüküm, anayasal eşit koruma ve ayrımcılık yasağı ilkeleri dikkate alınarak yorumlanmalı, bu nedenle de eşcinsel çiftlere evlenme hakkı tanınmalı.

Karar ayrıca, Ekvador Millet Meclisi’ne eşcinsel çiftlerin eşit muamele görmesinin sağlanması için medenî kanunlarda değişiklik yapan yasama faaliyetinde bulunması emrini içeriyor.

Anayasa Mahkemesi’nin kararına karşı oy kullanan üyeler, eşcinsel evliliğin tanınmasının doğru yolunun Millet Meclisi’nin bir anayasa değişikliği yapması olduğunu, bunun bir mahkeme kararıyla yapılmaması gerektiğini iddia etti.

 

Kaynak: Library of Congress

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: